1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Homerosçu İlahiler – Kazım Taşkent Klasik Yapıtlar Dizisi Pdf indir

Homerosçu İlahiler – Kazım Taşkent Klasik Yapıtlar Dizisi Pdf indir
0

Homerosçu İlahiler – Kazım Taşkent Klasik Yapıtlar Dizisi pdf indir, türünde kaleme alınan Homerosçu İlahiler – Kazım Taşkent Klasik Yapıtlar Dizisi kitap ile ilgili özet bilgiler. Homerosçu İlahiler – Kazım Taşkent Klasik Yapıtlar Dizisi kitabı yazar Kolektif tarafından kaleme alınmıştır. Homerosçu İlahiler – Kazım Taşkent Klasik Yapıtlar Dizisi kitabı 244 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Homerosçu İlahiler – Kazım Taşkent Klasik Yapıtlar Dizisi kitabın 1. Basım Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Homerosçu İlahiler – Kazım Taşkent Klasik Yapıtlar Dizisi pdf oku, Homerosçu İlahiler – Kazım Taşkent Klasik Yapıtlar Dizisi PDF yandex, Homerosçu İlahiler – Kazım Taşkent Klasik Yapıtlar Dizisi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Homerosçu İlahiler – Kazım Taşkent Klasik Yapıtlar Dizisi PDF Oku

Homerosçu İlahiler Yunan tanrılarına yönelik heksametron veznindeki otuz üç hymnos’tan (ilahi/neşide) bir araya gelen bir külliyattır. Bu külliyatın böyle bir başlıkla anılmasının sebebi İlahiler’in Antikçağ’da Homeros’a, yani Ilias ve Odysseia’nın bestecisi olduğu varsayılan insana atfedilmesidir.

Homerosçu İlahiler külliyatını oluşturan bu kitaptaki metinler matbu olarak ilk defa Erken Modern Avrupa’nın en etkili hümanistlerinden birisi olan Demetrius Chalcondyles tarafından 1488 senesinde yayımlanmıştır.

Hepsi tanrılara yönelik bir çağrıyla başlayan ve bir elvedayla tanrıyı uğurlayarak sonlanan Homerosçu İlahiler icracının farklı yaklaşımlarından kaynaklanan stratejileriyle Eski Yunan dini ve mitolojisi kadar, mitsel coğrafya tasavvuruna, Homeros çağından bu yana sürdürülen ve belirli açılardan bütünüyle korunan icra geleneğine dair kilit nitelikte bilgiler sunar. Daha mühimsi, belki de bu metinlerin modern insanın en fazla ihtiyacı olduğu bir zamanda “işaret eden dilin” kökten etkisizleştiği kutsallığın liturjik aurasına bin seneler ötesinden seslenen bir davet niteliği taşımalarıdır. Eski Yunan dini çerçevesinde tanrısallığın bir tür mevcudiyeti/hazır bulunuşu olarak hymnos’un bağlamının sunduğu bu kutsallık, dışarıda bırakan bir ürkütücülükle değil, içten bir selamlamanın beklenmedik irkilticiliğiyle dinleyicilerini çağırır.