1. Anasayfa
  2. Felsefe Kitapları

Hagakure: Saklı Yapraklar Pdf indir

Hagakure: Saklı Yapraklar Pdf indir
0

Hagakure: Saklı Yapraklar pdf indir, Bilgelik türünde kaleme alınan Hagakure: Saklı Yapraklar kitap ile ilgili özet bilgiler. Hagakure: Saklı Yapraklar kitabı yazar Yamamoto Tsunetomo tarafından kaleme alınmıştır. Hagakure: Saklı Yapraklar kitabı 168 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 19,5 ebatında olan Hagakure: Saklı Yapraklar kitabın 1. Basım İthaki Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Hagakure: Saklı Yapraklar pdf oku, Hagakure: Saklı Yapraklar PDF yandex, Hagakure: Saklı Yapraklar PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Hagakure: Saklı Yapraklar PDF Oku

“Savaşçının yolu deli cesaretiyle ölüme atılmaktır. Yaşamı ciddiye alanlar büyük başarılara ulaşamazlar. En doğrusu çılgınca ve deli cesaretiyle ölüme atılmaktır.”

Üç yüz sene önce samuray Tsunetomo Yamamoto tarafından kaleme alınan Hagakure: Saklı Yapraklar, samuray felsefesini anlatan en mühim metinlerden biri. “Savaş Yolu” manasına gelen buşido öğretisine dair detaylar içeren kitap, yazıldığı beylik dışında gizlenen bir metinken gün yüzüne çıktığı 1930’lar ve 1940’ların militarist atmosferinde azımsanmayacak bir ilgiyle karşılandı. O zamandan bu yana yasaklamaların gölgesinde günümüze ulaşan metin, tartışmaları bununla birlikte getirse de samuraylık üzerine yazılmış temel kaynaklardan biri olma özelliğini koruyor.

Döneminin ileri gelen beyleri ve keşişlerinin anekdotlarıyla bezeli metinde, bir savaşçının zorluklarla nasıl baş edeceğinden seppukunun önemine kadar düşünsel ve pratik talimatlar bir araya geliyor. Günümüz bakışıyla eleştiriye çokça açık olan fakat Yukio Mişima tarafından Japon kültürünün “en güzel” yönlerini yansıttığı söylenen Hagakure, Japonya’nın on sekizinci yüzyıldan beri gösterdiği değişimleri ve gelişmeleri anlamak adına benzersiz bir eser.