Din Kitapları

Derviş Pusulası: Kitab-ı Tasavvuf Pdf indir

Derviş Pusulası: Kitab-ı Tasavvuf pdf indir, Tasavvuf türünde kaleme alınan Derviş Pusulası: Kitab-ı Tasavvuf kitap ile ilgili özet bilgiler. Derviş Pusulası: Kitab-ı Tasavvuf kitabı yazar Abdülkadir Geylani tarafından kaleme alınmıştır. Derviş Pusulası: Kitab-ı Tasavvuf kitabı 128 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Derviş Pusulası: Kitab-ı Tasavvuf kitabın 1. Basım Sufi Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Derviş Pusulası: Kitab-ı Tasavvuf pdf oku, Derviş Pusulası: Kitab-ı Tasavvuf PDF yandex, Derviş Pusulası: Kitab-ı Tasavvuf PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Derviş Pusulası: Kitab-ı Tasavvuf PDF Oku

Derviş Pusulası başlığıyla neşredilen bu güzide eser, tasavvuf semasının “bâzu’l-eşheb”i yani “beyaz şahini” yüce veli Abdülkâdir-i Geylânî hazretlerinin el-Gunye li-tâlib-i tarîk-ı hakk adlı eserinin son kısmı olan Tasavvuf Kitabı’dır. Bu mühim eserde Geylânî hazretleri, tasavvufun bir takım temel ıstılahlarına, kavramlarına açıklık getiriyor. Daha sonra sufilerin hem kendi içlerinde hem de sosyal hayatta takınması gerekli olan tavırlarını öyle geniş bir şekilde bir surette anlatıyor ki bu eser tasavvuf yoluna sülük eden dervişlerin en temel rehberi haline geliyor. 
Sünnet-i seniyyeye ittiba eden insan kemal vasıflar kazanır; gerçek kulluğa giden yollar da esasen sünnet-i seniyyeden geçer. İşte tarikat adabı haddi zatında müntesiplerine en baştan bu yana sünnet yörüngeli bir yaşamı talim ve terbiye eder. Elinizdeki kitap bu anlamda tam da toplum içinde kılavuzluk görevi ifa eden hakiki mürşitlerin ve hakiki dervişlerin hem Allah’ın hem de Allah’ın kullarının haklarını ne biçimde gözetmesi gerektiğini gösteriyor. Yemek yeme adabı, arkadaşlık adabı, zikir ve sema adabı gibi gündelik edepleri izah ederken tasavvuf yolunda ilerlemek isteyenler için gerekli olan mücahede, tevekkül, güzel ahlak, şükür, sabır, rıza ve sıdk gibi kavramları da şerh ediyor. 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu