1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Türk Müziği Makam Rehberi – CD’li Pdf indir

Türk Müziği Makam Rehberi – CD’li Pdf indir
0

Türk Müziği Makam Rehberi – CD’li pdf indir, Müzik türünde kaleme alınan Türk Müziği Makam Rehberi – CD’li kitap ile ilgili özet bilgiler. Türk Müziği Makam Rehberi – CD’li kitabı yazar Murat Aydemir tarafından kaleme alınmıştır. Türk Müziği Makam Rehberi – CD’li kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2014 ile basılmıştır. ebatında olan Türk Müziği Makam Rehberi – CD’li kitabın Pan Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Türk Müziği Makam Rehberi – CD’li pdf oku, Türk Müziği Makam Rehberi – CD’li PDF yandex, Türk Müziği Makam Rehberi – CD’li PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Türk Müziği Makam Rehberi – CD’li PDF Oku

Türk Müziği Makam Rehberi kitabım öğrencilik senelerımdan bu yana tuttuğum müzik günlüğümden doğmuştur. Müzik günlüğüme senelerca, önce nazariyatını öğrendiğim ardından usta sazendelerin taksimlerini dinleyerek kendim için oluşturduğum kısa makam tarifleri yazdım. 1989 senesinden beri elemanı olduğum İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda geçtiğimiz klasik takımları aynı mantıkla inceleyip eserlerde kullanılan şekliyle makam tarifleri yazmaya sürdüm. Ben bir nazariyatçı değilim. Çaldığım tanbur sazının ve icra etmeye gayret ettiğim müziğin icabı makamları bilmem ve bu makamlarda doğaçlama yapmam tabi ki zaruri. Lakin ben bu zarureti biraz da zevke çevirip daha çok makam öğrenmek istedim. Zira her müzisyenin makamları kendi idrak düzeysi ve müziğe bakışı ışığında yeniden keşfetmesi gerektiğini düşünüyorum…

Kitapta 60 Türk müziği makamı işleniyor. Sayının özel bir sebebi yok. Sadece bir sınır koymak ve ucu bucağı olmayan makam denizinde kaybolmamak için bir sayı tespit ettim…

Çeşnileri ve makamın ruhunu görülmektediran seyir hareketini didaktik tanbur taksimleriyle gösterdim. Makamı en iyi açıkladığine inandığım eserlerden bölümler seçtim ve icra ettim. Taksimleri zamana göre, eserleri ölçü sayısına göre analiz ettim. Erman Dirikcan da bu analizlerin ışığında icranın kolay takip edilmesini sağlayacak bir nota şablonu geliştirdi.”
-Murat Aydemir-

İlk kez 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti kültür projeleri kapsamı içinde Turkish Music Makam Guide adıyla İngilizce yayımlanan kitap, gördüğü büyük ilgi üzerine Türkçe olarak yayıma hazırlandı. Kitabın ekindeki iki CD’de kitapta işlenen makamlarla alakalı Murat Aydemir’in tanbur taksimleri ve eser icralarından örnekler yer alıyor.

Sayfa Sayısı: 216

Baskı Yılı: 2014

Dili: Türkçe
Yayınevi: Pan Yayıncılık