1. Anasayfa
  2. Felsefe Kitapları

Kahkaha Benden Yana Pdf indir

Kahkaha Benden Yana Pdf indir
0

Kahkaha Benden Yana pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Kahkaha Benden Yana kitap ile ilgili özet bilgiler. Kahkaha Benden Yana kitabı yazar Soren Kierkegaard tarafından kaleme alınmıştır. Kahkaha Benden Yana kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2000 ile basılmıştır. ebatında olan Kahkaha Benden Yana kitabın Ayrıntı Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Kahkaha Benden Yana pdf oku, Kahkaha Benden Yana PDF yandex, Kahkaha Benden Yana PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Kahkaha Benden Yana PDF Oku

Büyük bir dehanın tanınmaması tabi ki üzücü; ama yanlış tanınması daha da beter. Ne yazık ki Kierkegaard bu iki durumu da dramatik şekillerde yaşadı ve yer yer de yaşamaya devam ediyor.
Yaşadığı dönem olan XIX. yüzyılda kendi insanları tarafından anlaşılamadı; çünkü düşünceleri, eserleri onları kat kat aşıyordu. Kierkegaard’ın üzerine örtülen ölü toprağından sıyrılıp varlığını yeniden göstermesi için XX. yüzyılın başlarını beklemek gerekti: Yani “birey” kavramının ağır ağır uç verdiği, özleri bir “sistem” inşa etmeye dayalı felsefelerin çözülmeye başladığı bir zaman dilimini.
Geçtiğimiz yüzyıla damgasını vuran birden fazla düşünür ve yazar Kierkegaard’dan mühim ölçüde yararlanmışsa da, Kierkegaard’ı merak eden okurlar onun “yanlış” bir kitabından başlamak veya ile ilgiliki yanıltıcı yorumları ciddiye almak suretiyle bir anlamda onu gözden kaçırmışlardır. İşte bu kitap Kierkegaard’ı tanıdığını sananlar, ile ilgili şöyle bir “tanıtım” kitabı. Tanıyanlara ise kesinlikle “yeni bir bakış” kazandıracak bir eser.
Kierkegaard okuru birkaç biçimde şaşırtıyor: Öncelikle yüz elli yılı aşkın zaman önce kaleme almış olduğu konular halen güncelliğini sürdürüyor. Sözgelimi, kamu, basın, özel hayat gibi kavramları derinlemesine ele alırken bugün de önemini koruyan müthiş tespitler yapıyor. Bunun dışında değişik karakterlerin ağzından tartışma yaratacak sözler sarf ediyor. Misal verilecek olursa. “Can sıkınıtısı bütün kötülüklerin anasıdır,” diyerek eğlenmenin görevimiz olduğunu ilan ediyor.
Dönemin etik, estetik, düşünsel ve doğrudan hayata dair alanlarında bayağılıklara karşı tek başına kıyasıya mücadele etmiş bir adamı (yeniden) tanımak, “sohbet”inden haz almak ve en nihayetinde Kierkegaard’a hakkını vermek için Kahkaha Benden Yana diyoruz

Sayfa Sayısı: 279

Baskı Yılı: 2000

Dili: Türkçe
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları