Felsefe Kitapları

Şehir Hakkı Pdf indir

Şehir Hakkı pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Şehir Hakkı kitap ile ilgili özet bilgiler. Şehir Hakkı kitabı yazar Henri Lefebvre tarafından kaleme alınmıştır. Şehir Hakkı kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2016 ile basılmıştır. ebatında olan Şehir Hakkı kitabın Sel Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Şehir Hakkı pdf oku, Şehir Hakkı PDF yandex, Şehir Hakkı PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Şehir Hakkı PDF Oku

İnsanlık tarihinde ilk kez şehirlerde yaşayanların sayısı kırsal kesimde yaşayanları katbekat geride bırakırken, şehirlerdeki mücadele ve sorunlar da dünya tarihinde görülmemiş ölçüde öne çıkmıştır. HenriLefebvre’in Şehir Hakkı da yayımlandığı 1968’den bu yana giderek öne çıkan bir mücadelenin temel sloganına ve düşüncesine dönüşmüştür.

Derinlikli çalışmasının bu birinci kitabında, kent adı altında bir araya gelen yeni gerçekliğin sanayi şehrinin sonu, çeperler ve banliyöler halinde parçalanması manasına geldiğini gösteren Lefebvre, şehir mekânının kapitalist üretimini kullanım değerinden ziyade mübadele değerinin tespit ettiğini, bundan dolayı sermaye ve mülk sahibi olmayan, mekânların mübadele değeri üzerinden kâr sağlayamayan sınıfların şehir üzerinde söz hakkını yitirdiğini de ortaya koyar.

Şehri yeniden-üreten siyasi ve iktisadi süreçlere kolektif müdahalelerle şehir hakkının şehirli mülksüzlerce yeniden ele geçirilmesi gibi temel bir politik mücadele ekseninin doğmuş olduğu şimdilerde, yaşam alanlarına sahip çıkma mücadelesi veren dünya halklarının temel sloganına dönüşmüş “adil ve yaşanılası bir kent hakkı” antikapitalist mücadelenin ana eksenlerinden biri haline gelmiştir. Bu mücadeleyle doğrudan veya dolaylı ilişkide bulunan herkesin, siyasetten sosyolojiye, sanattan felsefeye ve bilime dek her alanın düşünür ve aktivistlerinin dönüp dolaşıp geleceği referans metinlerden biri olmuştur Şehir Hakkı.

Düşünce tarihinde şehir algısını değiştirmiş, yeni bir bilinçlenme yaratmış öncü düşünürlerden biri olarak yerini alan Lefebvre’in bu esinleyici ve kurucu metni, şehir hakkı, kentsel yaşam hakkı, yeni bir hümanizma ve demokrasi tasarımlarının odağında yer almayı hak eden temel bir eser.

Sayfa Sayısı: 167

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: Sel Yayıncılık

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu