Felsefe Kitapları

Ahlak Felsefesinin Dönüşümü Pdf indir

Ahlak Felsefesinin Dönüşümü pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Ahlak Felsefesinin Dönüşümü kitap ile ilgili özet bilgiler. Ahlak Felsefesinin Dönüşümü kitabı yazar Mehmet Günenç tarafından kaleme alınmıştır. Ahlak Felsefesinin Dönüşümü kitabı 222 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 12 x 19,5 ebatında olan Ahlak Felsefesinin Dönüşümü kitabın 1. Basım Ötüken Neşriyat tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Ahlak Felsefesinin Dönüşümü pdf oku, Ahlak Felsefesinin Dönüşümü PDF yandex, Ahlak Felsefesinin Dönüşümü PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Ahlak Felsefesinin Dönüşümü PDF Oku

Kavramların tarihinden ve özellikle ahlâkî kavramlardan bahsediyorsak, meselelerin geçmişte başladığını ama geçmemiş olduğunu ve hatta geçmeyecek olduğunu anlamak zorundayız. Geçmişi başlatan, bir bakıma meselelerin kendisidir. Bunun en mühim nedeni, kendimizi ahlâkî poblemlerimızla görmeye başlayabilmemiz; kavramlar çerçevesinde de yargılayabilmemiz ve geliştirebilmemizdir. Çünkü sorunlar ne bulunduğumuzu gösterirken, kavramlar ne olmamız gerektiğini gösterirler. İşte düşünce tarihindeki değişim ve dönüşümler, poblemlerimız ile kavramlar içinde geçirdiğimiz hadiseleri ifade eder.

Mitsel işleyişte, insanın geçmişteki hadiselerinın işlenişi ile geçmişin işlenişi yani bir zaman kavrayışı birbirine karışmıştır. Bu kaçınılmaz yanlışlık ardından tarih disiplinine dönüşümün yolunu da açmıştır. Elbette bu dönüşümün felsefe tarafına düşen payı da söz konusu olacaktır. Lakin felsefe; mit, historia dahil olmak üzere, geçmişteki bütün kurguların çeşitli şekillerde eksikliği üzerine bir rasyonalite geliştirerek kendisini sona saklayacaktır. Bunun anlamı artık felsefenin, yalnızca onların farkında olmadanrının açığa çıkarılması değil, yanlışlığın neye göre yanlışlık olduğunun ve bundan dolayı doğruluk ölçütünün ne olduğunun belirlenmesiyle nihai bir rasyonalite olarak karşımıza çıkmasıdır. Burada mühim olan, söz konusu doğruluk ve yanlışlığın etikle olan ilgisidir. Çünkü bize göre etik, insan varoluşunun çok boyutlu yapısını vurgulayan bir duruşa sahiptir. Bir diğer deyişle etik, çıplak insanın giyinme gereksinimini metafiziğe kadar götürme arzusunu yaratan bir bakış açısıdır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu