1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Boğaziçinde Yalılar İnsanlar Pdf indir

Boğaziçinde Yalılar İnsanlar Pdf indir
0

Boğaziçinde Yalılar İnsanlar pdf indir, İstanbul Prestij türünde kaleme alınan Boğaziçinde Yalılar İnsanlar kitap ile ilgili özet bilgiler. Boğaziçinde Yalılar İnsanlar kitabı yazar Murat Belge tarafından kaleme alınmıştır. Boğaziçinde Yalılar İnsanlar kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2010 ile basılmıştır. ebatında olan Boğaziçinde Yalılar İnsanlar kitabın İletişim Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Boğaziçinde Yalılar İnsanlar pdf oku, Boğaziçinde Yalılar İnsanlar PDF yandex, Boğaziçinde Yalılar İnsanlar PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Boğaziçinde Yalılar İnsanlar PDF Oku

Bir Boğaziçi Tarihi değil bu; yalıların mimarî özellikleri üzerine bir kitap da değil. Yalılardan çok, yalılarda yaşayanların kişilikleri ve hayatları üzerine bir kitap. Yapmaya çalıştığım şeyi Çelik Gülersoy’a anlattığımda “Anladım,” demişti; “Binadan çok zina yazacaksın…”

Her ne kadar mimarî bir iddiası olmasa da, Boğaz ve yalılarla alakalı bir şey yazan insan, artık iyice sayıları git gide artan yeni, beton, zevksiz yapılarla ilgilenmek istemiyor. Sonunda “bina” anlatmasan da, anlattığın bireylerin oturduğu konutlar mimarî donanımlarıyla enteresan ve çekici olmalı. Bu zorunlu kararı verince, böyle güzelliklere sahip yapıların, bir kaç istisna dışında, geçen yüzyıldan kalma olduğu görülüyor. Sözü geçen bireylerin çoğu da, hiç değilse doğum senelerıyla, o yüzyılın insanları. Tabiî epeycesinin yaşamı bu yüzyılda da devam etmiş.

Dolayısıyla sonuçta yaşanan şey dedikodu düzeyinde bir Ondokuzuncu Yüzyıl Tarihi oluyor (“dedikodu” derken bunu küçümsemiyorum, çünkü bence en ciddi tarihçilik en fazla dedikoduyu içermeli). Osmanlı’nın son zamanında ve Cumhuriyet boyunca, bu ülkede adı geçen herkes bir biçimde Boğaziçi’yle ilişkili olmuş.
Fransızca “histoire” kelimesi hem “tarih” hem de “hikaye” manasına gelmektedir. İşte bu kitap da tam bu kesişme noktasına oturmak üzere yazıldı.