1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı Pdf indir

Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı Pdf indir
0

Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı pdf indir, Popüler Bilim türünde kaleme alınan Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı kitap ile ilgili özet bilgiler. Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı kitabı yazar E. Fuller Torrey tarafından kaleme alınmıştır. Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı kitabı 15 x 23,5 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı kitabın Paloma Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı pdf oku, Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı PDF yandex, Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı PDF Oku

Dünyanın her yerinden dinler ve mitolojiler Tanrı’nın veya tanrıların insanları yarattığını öğretirken ateist, hümanist ve materyalist eleştiri dinin bir insan icadı olduğunu ileri sürerek teolojiyi baş aşağı çevirir. Bu kitapta, E. Fuller Torrey, temel soruya verdiği yanıtla tanrıların kökenini insan beynine yerleştiriyor ve dinî inancın evrimin bir yan ürünü olduğunu ileri sürüyor.

İlk olarak Charles Darwin tarafından ileri sürülen bir düşüncesi temel alan Torrey, tanrıların ortaya çıkışının çeşitli evrimsel etkenlerin rastlantısal bir sonucu olduğuna dair ispatları sıralıyor. Antik kafatasları ve insan ürünü eşyalardan beyin görüntüleme, primatoloji ve çocuk gelişimi çalışmalarına kadar çok çeşitli kaynaklardan gelen verileri inceleyen bu kitap, yeni bilişsel becerilerin nasıl yeni davranışlara yol açtığının izini sürüyor. Misal verilecek olursa otobiyografik hafızanın gelişimi rekabet avantajı sağlarken bunun yanı sıra ölümlülüğün kavranmasına, ölüme bir alternatif olduğuna dair inancın reddine de neden olmuştur. Torrey, tanrıların meydana geldiği zamanları açıklayan nörobiyolojik gelişimi ayrıntılı bir biçimde ortaya koyuyor ve arkeolojik buluntuları bilişsel gelişimle ilişkilendiriyor.

Bu kitap inancı reddetmiyor, aksine dinî inancı beynin evriminin kaçınılmaz bir sonucu olarak sunuyor. Evrimsel nörobilime dair açık ve anlaşılabilir açıklamalar sunan kitap, en derin gizemlerimizin mekanizmalarına yeni bir ışık tutacak.

 

“Dinlerin nereden geldiği konusuna yeni bir ışık tutan müthiş bir metin.”

-Patrick McNamara, Evrimsel Nörodavranış Laboratuvarı Müdürü, Boston Üniversitesi

 

“Dinî faaliyetin evrilen ayrıntı kısmına ilişkin arkeolojik ve antropolojik ispatları insan beyninin nörobiyolojik evriminin fosil ispatlarıyla ve o evrilen beyin içindeki insan zihninin evrimine dair psikolojik ispatlarla birleştiren ustalıklı bir sentez.”

-Michael Rosenberg, Delaware Üniversitesi