Pdf Kitap Arşivi

Uygarlaşan İştah: Atalarımız Nasıl Besleniyordu? Pdf indir

Uygarlaşan İştah: Atalarımız Nasıl Besleniyordu? pdf indir, Popüler Bilim türünde kaleme alınan Uygarlaşan İştah: Atalarımız Nasıl Besleniyordu? kitap ile ilgili özet bilgiler. Uygarlaşan İştah: Atalarımız Nasıl Besleniyordu? kitabı yazar İsmail Gezgin tarafından kaleme alınmıştır. Uygarlaşan İştah: Atalarımız Nasıl Besleniyordu? kitabı sayfadan oluşmakta olup ile basılmıştır. ebatında olan Uygarlaşan İştah: Atalarımız Nasıl Besleniyordu? kitabın Redingot tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Uygarlaşan İştah: Atalarımız Nasıl Besleniyordu? pdf oku, Uygarlaşan İştah: Atalarımız Nasıl Besleniyordu? PDF yandex, Uygarlaşan İştah: Atalarımız Nasıl Besleniyordu? PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Uygarlaşan İştah: Atalarımız Nasıl Besleniyordu? PDF Oku

Atalarımız ne yiyordu? Besinlerini ilk kez ne zaman pişirdiler? Et yemek ile ataerkil şiddet içinde bir ilişki var mı? İçinde bulunduğumuz uygarlık bir buğday ve ekmek uygarlığı mı? Yaşam ne zamandan bu yana ekmek kavgasına dönüştü? Antikçağın sofralarında neler vardı? Ne yiyorsan o musun yoksa neysen onu mu yiyorsun? Zenginin şöleninden, yoksulin ekmeğine kadar sınıfsal sofra savaşları…

İlerlemeci bilim uzun seneler insanın tarihsel yolculuğunun, karnını doyurmakta kuvvetlik çeken akılsız hayvandan, modern, akıllı, tok bir varlığa doğru olduğu öyküsünü anlattı. Avcı-toplayıcıları, tüm gün karınlarını doyurma peşindeki yarı-aç ilkeller olarak betimleyen bu bilimsel söylem, elde edilen arkeolojik veriler ışığında nihayet terk edilmeye başlandı. Yiyecek bulmak için özel bir zamana dahi gereksinim duymayan, günlük hareketliliği içinde karşısına çıkan yiyeceklerle karnını doyuran avcı-toplayıcı insana kıyasla modern insanın yaşamı, yemek üzerine kuruludur. Bu “yemek” uygarlaşma süreci boyunca öylesine bir dönüşüm geçirir ki, insanı doğadan ve birlikte evrimleştiği diğer tüm canlılardan ayırır. Evcilleşip, kentcilleşmiş insanın midesi bedeninden taşar. Yemek artık sınıfsal bir ayraçtır ve bu yolda iştah da uygarlaşmıştır.

İsmail Gezgin’in milyonlarca yıllık insan-besin ilişkisi üzerine düşündüğü bu çalışmada, atalarımızın ne tükettiğinden başlayarak buğday uygarlığına, ilk evcil tohumlardan hayvan yemeye, antikçağın ataerkil şölenlerinden lezzet tüccarlarına, yemeğin iktidarla doğrudan bağına, farklı çağlardan geçerek ve türlü türlü sofralara konuk olarak tanıklık ediyoruz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu