1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Sanat Tarihinin Temel Kavramları Pdf indir

Sanat Tarihinin Temel Kavramları Pdf indir
0

Sanat Tarihinin Temel Kavramları pdf indir, Sanat Tarihi ve Kuramı türünde kaleme alınan Sanat Tarihinin Temel Kavramları kitap ile ilgili özet bilgiler. Sanat Tarihinin Temel Kavramları kitabı yazar Heinrich Wölfflin tarafından kaleme alınmıştır. Sanat Tarihinin Temel Kavramları kitabı 315 sayfadan oluşmakta olup 1. Hamur ile basılmıştır. 15 x 23 ebatında olan Sanat Tarihinin Temel Kavramları kitabın 2. Basım Hayalperest Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Sanat Tarihinin Temel Kavramları pdf oku, Sanat Tarihinin Temel Kavramları PDF yandex, Sanat Tarihinin Temel Kavramları PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Sanat Tarihinin Temel Kavramları PDF Oku

Klasik ve Barok sanat içindeki temel farklar nedir? Sanatın farklı zamanlarda farklı kültürlerde sarmal şekilinde gelişmesinin temelini oluşturan bir kalıp model var mı? Aynı ressama veya aynı resme tamamen farklı tepkiler vermemize ne yol açar?

 

Günümüzde klasik bir metin haline gelmiş olan, ilk kez 1920’li senelerın başında Almanya’da yayımlanan Sanat Tarihinin Temel Kavramları’nda Heinrich Wöllflin, bu tür soruları yanıtlayacak bir dizi nesnel kriter sunuyor. Üslup, nitelik ve temsil şekli gibi unsurları zıt beş kavram (Çizgisel-Gölgesel, Yüzey-Derinlik, Kapalı Biçim-Açık Biçim, Çokluk-Birlik/Bütünlük, Belirlilik-Belirsizlik) üzerinden ele alan yazar, heykeli ve mimariyi de derinlemesine inceleyerek altmış dört sanatçının eserlerinin çözümlemesini yapıyor. Botticelli, van Cleve, Dürer, Holbein, Brueghel, Bouts, Hals, Rembrandt, Velázquez, Tiziano, Vermeer ve daha birden fazla mühim sanatçının ürettiği hemen hemen yüz elli görsel, okurun, Wöllflin’in sanat eleştirisi metodolojisini anlamasına faydalı oluyor.

 

Hayalperest Yayınları’nın yeni çevirisiyle tekrar okurla bir araya getirdiğu Sanat Tarihinin Temel Kavramları, sanat, sanat eleştirisi ve sanatın değerlendirilmesi hususunda yöntem incelemeleri yapanların sağlam temeller üzerinde ilerlemesini sağlıyor.