Pdf Kitap Arşivi

Turhan Selçuk Seçkisi: Siyasetin Göbeği Pdf indir

Turhan Selçuk Seçkisi: Siyasetin Göbeği pdf indir, Karikatür türünde kaleme alınan Turhan Selçuk Seçkisi: Siyasetin Göbeği kitap ile ilgili özet bilgiler. Turhan Selçuk Seçkisi: Siyasetin Göbeği kitabı yazar Turhan Selçuk tarafından kaleme alınmıştır. Turhan Selçuk Seçkisi: Siyasetin Göbeği kitabı 88 sayfadan oluşmakta olup Kuşe ile basılmıştır. 17 x 22 ebatında olan Turhan Selçuk Seçkisi: Siyasetin Göbeği kitabın 1. Basım Desen Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Turhan Selçuk Seçkisi: Siyasetin Göbeği pdf oku, Turhan Selçuk Seçkisi: Siyasetin Göbeği PDF yandex, Turhan Selçuk Seçkisi: Siyasetin Göbeği PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Turhan Selçuk Seçkisi: Siyasetin Göbeği PDF Oku

Turhan Selçuk’un çizgileriyle, siyasetin göbeğinde…

Desen’in, uzun ve titiz bir çalışmanın ardından gururla takdim ettiği ”Turhan Selçuk Seçkisi”, Türkiye’de sözsüz karikatürün öncüsü olan Turhan Selçuk’un mizahını genç nesillere de tanıtmak ve büyük ustanın kendi zamanının çok ötesindeki çizgilerine değişik bir bakış imkânı sunmak maksadıyla tasarlanan, üç ciltlik nadide bir koleksiyon.

Selçuk’un, seneler içinde çeşitli kitaplarda ve mecralarda yayımlanan siyah beyaz karikatürlerinin ayrıntılı bir kataloglama ve tematik düzenleme ile yayına hazırlandığı ”Turhan Selçuk Seçkisi” üç kitaptan oluşuyor: Siyasetin Göbeği, Manzara-i Umumiye ve İnsan Denen Garip Hayvan.

Seçkinin ilk halkası olan Siyasetin Göbeği, sanatçının, 1950-1995 senelerı içinde, Türkiye’nin ve dünyanın seçkin gazete ve dergilerinde kendine yer bulan, bazıları farklı dönem ve mecralarda tekrar tekrar yayımlanarak yankı uyandırmış 80 karikatürünü bir araya getiriyor.

Turhan Selçuk’un, sistemin genel bir portresini yansıtmak üzere koltuk sevdalısı siyasetçilere yer verdiği Siyasetin Göbeği; yoksulluğun, adaletsizliğin ve yozlaşmanın hüküm sürdüği, gerçeklerin çarpıtıldığı bir siyasal düzeni odağına alıyor. İkiyüzlülüğün, açgözlülüğün ve çürümenin siyaseti nasıl ele geçirdiğini incelikle gözler önüne seren sanatçı, mizahın birleştirici gücüyle doğru bildiğimiz yanlışlara değişik bir perspektiften bakmamıza olanak tanıyor. Elli yıllık dünya düzeninde gerçekte çok az şeyin değiştiği üzerine bizleri düşündürüyor.

Sanat yaşamı boyunca karikatürün ne olduğu ve ne olması gerektiği üstüne kafa yoran Selçuk, toplumsal öngörü kabiliyeti ve zamanının ötesindeki eserleriyle günümüz okurlarını şaşırtmayı sürdürüyor.

Grafik mizahın karikatürün evrensel dili olduğunu vurgulayan Turhan Selçuk’un sanatsal kişiliğini, yazar Yaşar Kemal bu sözlerle tanımlıyor: ”Turhan, dünyamızın kötülüklerinin, karanlıklarının ortasında durmuş bir ışık gösterendir durmadan.”

”Turhan, bugün yeryüzündeki birkaç karikatür dehasından biridir.” Marvin Barrett, Atlas

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu