Pdf Kitap Arşivi

Lynn Margulis-İsyankar Bilimcinin Yaşamı ve Mirası Pdf indir

Lynn Margulis-İsyankar Bilimcinin Yaşamı ve Mirası pdf indir, Popüler Bilim türünde kaleme alınan Lynn Margulis-İsyankar Bilimcinin Yaşamı ve Mirası kitap ile ilgili özet bilgiler. Lynn Margulis-İsyankar Bilimcinin Yaşamı ve Mirası kitabı yazar Lynn Margulis tarafından kaleme alınmıştır. Lynn Margulis-İsyankar Bilimcinin Yaşamı ve Mirası kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Lynn Margulis-İsyankar Bilimcinin Yaşamı ve Mirası kitabın Ginko Bilim tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Lynn Margulis-İsyankar Bilimcinin Yaşamı ve Mirası pdf oku, Lynn Margulis-İsyankar Bilimcinin Yaşamı ve Mirası PDF yandex, Lynn Margulis-İsyankar Bilimcinin Yaşamı ve Mirası PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Lynn Margulis-İsyankar Bilimcinin Yaşamı ve Mirası PDF Oku

 Lynn Margulis, ökaryotik hücrenin ilkel prokaryotik hücrelerin ortakya­şar birliği olmasına ilişkin kuramıyla 20. yüzyıl evrim biyolojisinin en büyük başarılarından birine imza atmıştır. Daha büyük hayat formları­nın dayandığı ökaryotik, çekirdekli hücrenin milyarlarca yıl önce ortaya çıkışı hususunda 1967’de yazdığı makalesi geç de olsa sonunda kabul görmüş ve hücre evrimi anlayışımızı kökten değiştirmiştir. 1970’lerde İngiliz atmosfer kimyageri James Lovelock tarafından geliştirilen Gaia hipotezinin büyük destekçilerindendir. Gaia hipotezine göre Dünya geze­genin atmosfer ve yüzey tortulunun kendi kendini gerçekleştirdiği fizyolojik bir sistemdir; Dünya’nın yüzeyi canlıdır. Margulis gezegeni kendi kendi­ni düzenleyen bütünleşik bir ekosistem olarak gören daha zayıf modeli benimser. Bir süre evli kaldığı Carl Sagan’dan olan oğlu Dorion Sagan’ın editörlüğündeki bu kitap Lynn Margulis’in bilimsel macerasıni ve müca­delesini sergilemekte.

“Lynn Margulis’in endosimbiyoz teorisine bağlı kalmak hususundaki büyük cesaretine ve kararlılığına ve bu teoriyi gelenek zıtı olmaktan çıkarıp gelenek haline getirmesine gerçekten hayranım. Ökaryotik hücre­nin, ilkel prokaryotik hücrelerin ortakyaşamsal birliği olduğunu söyleyen teoriden bahsediyorum. Bu teori, yirminci yüzyıl evrim teorisinin en bü­yük başarılarından biridir ve bu yüzden Margulis’e gerçekten hayranım.”

– RICHARD DAWKINS, evrim biyoloğu ve The Selfish Gene (Gen Bencildir) kitabının yazarı (John Brockman’ın The Third Culture [Üçün­cü Kültür] adlı kitabından) – 

“Margulis, bir çok insana göre yirminci yüzyılın en büyük iki veya üç biyoloğundan biriydi. Bu dalda çalışmaları için bir çok insana ilham verdi. İnsanlar onunla aynı fikirde olmasa bile bir efsaneydi.

– Dr. NICK LANE, evrimsel biyokimyacı, Londra Üniversitesi Akade­misi Genetik, Evrim ve Çevre Departmanı (BBC Radio Last Word prog­ramından) – 

“Hatta türlerin kökeninin işleyişini gerçekten açıklayan birinin Charles Darwin değil Lynn Margulis olduğunu aktarabiliriz.”

– Dr. MARK MCMENAMIN, Mount Holyoke Üniversitesi, Jeoloji ve Coğrafya Departmanı (21st Century Science & Technology’den alıntı) – 

 

 

Hazırlayan : Dorion Sagan

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu