Pdf Kitap Arşivi

İklimin Estetiği Pdf indir

İklimin Estetiği pdf indir, Sanat Tarihi ve Kuramı türünde kaleme alınan İklimin Estetiği kitap ile ilgili özet bilgiler. İklimin Estetiği kitabı yazar Eray Çaylı tarafından kaleme alınmıştır. İklimin Estetiği kitabı sayfadan oluşmakta olup ile basılmıştır. ebatında olan İklimin Estetiği kitabın Everest Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda İklimin Estetiği pdf oku, İklimin Estetiği PDF yandex, İklimin Estetiği PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

İklimin Estetiği PDF Oku

Başta iklim değişikliği olmak üzere, ekolojinin politikası tartışılırken son senelerda çok fazla kulağımıza çalınan bir terim “Antroposen.” “İnsan Çağı” olarak da tercüme edebileceğimiz bu terim, içinde bulunduğumuz jeolojik devirde, dünyanın işleyişi ve fiziki yapısı üzerindeki en belirleyici etkenin “insanlık” olduğunu ima ediyor.

Peki Antroposen’de bahsi geçen “insan” ve “insanlık” tam anlamıyla kimdir?,İklimin Estetiği, bu soruyu politik ve etik boyutlarıyla ele alırken, politikanın ve etiğin ete kemiğe büründüğü mecralar olan yapılı çevre ve sanatsal üretime odaklanıyor. Kitap “İnsan Çağı”na girildiğine yönelik söylemlerin, apolitik bir “insanlık” tahayyülüne meylettiğine gözleri üstüne topluyor. Bu eğilimin, ekolojinin politikasına dair tartışılması gereken asıl çelişki ve yarılmaları gizlediğini savunuyor.

Eray Çaylı antropoloji, coğrafya, mimarlık ve sanat eleştirisi disiplinlerine temas eden ve şiddet ile afetin görsel ve mekânsal politikasını çalışan bir akademisyen. Antroposen’i toplumsal ve politik içerikten arındırılmış bir “insan” ile diğeri içindeki, veya homojen birer toplam olarak tahayyül edilen “insanlık” ile “doğa” içindeki bir gerilim olarak değil, sömürgecilik, kapitalizm, ırkçılık ve ataerki gibi şedit siyasetlerin müellifleri ve zıtları içindeki çelişki ve yarılmalar ışığında konu alıyor. Yazar, bunu yaparken, odağına, hem etiği hem politikayı bünyesinde barındıran ve sanat kadar mimarlığın da başat mecrası olan estetiği koyuyor. Estetiğin, şedit tarihlerin kurumsallaştırılmalarında olduğu kadar sorgulanmalarında da rol oynayabileceğini gösteriyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu