1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Bitkilerin Bildikleri Pdf indir

Bitkilerin Bildikleri Pdf indir
0

Bitkilerin Bildikleri pdf indir, Popüler Bilim türünde kaleme alınan Bitkilerin Bildikleri kitap ile ilgili özet bilgiler. Bitkilerin Bildikleri kitabı yazar Daniel Chamovitz tarafından kaleme alınmıştır. Bitkilerin Bildikleri kitabı 13 x 19,5 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Bitkilerin Bildikleri kitabın Metis Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Bitkilerin Bildikleri pdf oku, Bitkilerin Bildikleri PDF yandex, Bitkilerin Bildikleri PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Bitkilerin Bildikleri PDF Oku

Betonun giderek yeşili yuttuğu şimdilerde bile her daim bitkilerle iç içeyiz: Evlerimizi, balkonlarımızı onlarla süslüyor, sokaklarda yanlarından geçiyor, parklarda onları seyre dalıyoruz. Peki ama bitkilerin nasıl bir dünyası olduğunu hiç düşünüyor muyuz?

Bu kitapta biyolog Daniel Chamovitz bitkilerin dünyayı nasıl deneyimlediklerini inceliyor. Charles Darwin ve çağdaşlarından günümüz bilimbireylerina kadar bir çok yaratıcı zihnin tasarladığı deneyler ışığında, bitkilerin görme, koklama, duyma, dokunma duyuları aracılığıyla neleri “bildiklerini” anlatıyor. Çeşitli kimyasallar sayesinde nasıl birbirleriyle “haberleştiklerini”, aşağıyla yukarıyı nasıl ayırt ettiklerini, dokunmaya nasıl tepki verdiklerini, neler “hatırladıklarını” ve çevrelerinin nasıl “farkında olduklarını” açıklıyor. Böylelikle bitkilerin pek az bildiğimiz zengin dünyasını tanımamıza ve dünyaya onların “gözlerinden bakmamıza” imkân tanıyor.

“Bundan sonra parkta yürüyüşe çıktığınızda durup kendinize sorun,” diyor Chamovitz. “Çimenlerin içindeki karahindiba ne görüyor? Otlar hangi kokuları alıyor? Meşenin yapraklarına dokunun, ileride ona dokunulduğunu hatırlayacağını bilerek. Ama sizi hatırlamayacaktır. Sizse o ağacı hatırlayacak ve anısını her daim hafızanızda yaşatacaksınız.”