Pdf Kitap Arşivi

Dünyanın Tam Orta Yerinde Robert Kolej – İmparatorluktan Cumhuriyete Bir Okulun Tarihi Pdf indir

Dünyanın Tam Orta Yerinde Robert Kolej – İmparatorluktan Cumhuriyete Bir Okulun Tarihi pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Dünyanın Tam Orta Yerinde Robert Kolej – İmparatorluktan Cumhuriyete Bir Okulun Tarihi kitap ile ilgili özet bilgiler. Dünyanın Tam Orta Yerinde Robert Kolej – İmparatorluktan Cumhuriyete Bir Okulun Tarihi kitabı yazar Önder Kaya tarafından kaleme alınmıştır. Dünyanın Tam Orta Yerinde Robert Kolej – İmparatorluktan Cumhuriyete Bir Okulun Tarihi kitabı 544 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 15 x 23,5 ebatında olan Dünyanın Tam Orta Yerinde Robert Kolej – İmparatorluktan Cumhuriyete Bir Okulun Tarihi kitabın 1. Basım Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Dünyanın Tam Orta Yerinde Robert Kolej – İmparatorluktan Cumhuriyete Bir Okulun Tarihi pdf oku, Dünyanın Tam Orta Yerinde Robert Kolej – İmparatorluktan Cumhuriyete Bir Okulun Tarihi PDF yandex, Dünyanın Tam Orta Yerinde Robert Kolej – İmparatorluktan Cumhuriyete Bir Okulun Tarihi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Dünyanın Tam Orta Yerinde Robert Kolej – İmparatorluktan Cumhuriyete Bir Okulun Tarihi PDF Oku

Robert Kolej nasıl kuruldu? Kolej’in yönetiminde hangi mühim isimler yer aldı?
I. Dünya Savaşı’nda, Millî Mücadele senelerında ve
Cumhuriyet devrinde Kolej’de nasıl bir atmosfer vardı?
Lozan Konferansı’nda bulunan Kolejliler kimlerdi? Kolej’in ünlü mezunları ve unutulmaz eğitmenleri kimlerdi?
Robert Kolej, Amerikan Kız Koleji, Amiral Bristol Hemşire
Okulu ve Boğaziçi Üniversitesi içinde nasıl bir miras ortaklığı mevcut?
Kolej’i bugüne taşıyan gelenekler nelerdi?
Kolej hangi davetlerle, sergilerle gündeme gelmişti?
Kolej bünyesine de ne gibi öğrenci etkinlikleri tertip edilmişti?
Olimpiyatlarda Osmanlı Devleti adına yarışan Kolejliler kimlerdi?
Osmanlı ve Cumhuriyet zamanında devlet adamlarının okula bakışı nasıldı?
Edebiyat alanında Orhan Pamuk’u, Halide Edip Adıvar’ı, Ülkü Tamer’i, Talat Halman’ı, Ayşe Kulin’i, Perihan Mağden’i, tiyatro sahasında Haldun Dormen’i, Genco Erkal’ı, Engin Cezzar’ı, Nevra Serezlioğlu’nu, Şirin Devrim’i yetiştiren okulda nasıl bir kültürel ortam vardı?
5’i İstanbul konulu olmak üzere tarih alanında meraklılara 13 eser sunan Önder Kaya, elinizdeki çalışmada tüm bu soruları yanıtlarken bunun yanı sıra Robert Kolej’in şimdilerde bir çok eğitim kurumu için nasıl bir ilham kaynağına dönüştüğünü anlatıyor.

Özellikle 1997-98 senesinden bu yana geçilen sekiz yıllık zorunlu eğitim modeli, Robert Kolej’in dönüm noktalarından birini oluşturuyor. Çünkü bu süreden bu yana orta kısım kapanıyor ve okul yalnızca lise eğitimi veren bir yapı kazanıyor. Bu çalışmanın yazıya döküldüğı zamanda Robert Kolej, özel okullar içinde en yüksek puanla öğrenci alan kurum olma özelliğini korurken; yetiştirdiği öğrencileri ve donanımlı öğretmenleriyle dikkatleri çekmeye devam ediyor.
“Robert Kolej”, ülkemizin eğitim tarihinde çok özel bir yeri olan bu seçkin okulun tarihi macerasıni bir belgesel titizliğinde ve roman tadında ortaya koyuyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu