1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Pol Molla’nın Hikayesi Pdf indir

Pol Molla’nın Hikayesi Pdf indir
0

Pol Molla’nın Hikayesi pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Pol Molla’nın Hikayesi kitap ile ilgili özet bilgiler. Pol Molla’nın Hikayesi kitabı yazar Charles Molette tarafından kaleme alınmıştır. Pol Molla’nın Hikayesi kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Pol Molla’nın Hikayesi kitabın Dergah Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Pol Molla’nın Hikayesi pdf oku, Pol Molla’nın Hikayesi PDF yandex, Pol Molla’nın Hikayesi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Pol Molla’nın Hikayesi PDF Oku

Arka Kapak Yazısı

 

 

Giritli Müslüman bir aileye mensup olan Mollazâde Mehmet Ali’nin (Hıristiyan olduktan sonra aldığı adla Paul Mulla’nın) enteresan ve bir tarafıyla ibretlik, acı bir hayat macerası var. Baba tarafı XVII. yüzyılda Konya’dan Girit’e gelip yerleşmiş. Annesi ise Arnavut asıllı ve Mısır’dan adaya gelmiş. Mehmet Ali adı modern Mısır’ın kurucusu, Arnavut asıllı Osmanlı paşası Mehmet Ali Paşa’dan geliyor.

 

Pol Molla’yı babası 1895’te lise tahsili için Fransa’ya gönderir. Adada durum hayli karışık olduğu için oğlunun daha iyi şartlarda ve vasıflı bir eğitim almasını ister. Fransa’da liseden sonra hukuk tahsil eder, felsefe ile ilgilenir, aksiyon felsefesinin kurucusu Maurice Blondel’le tanışır. Kendisinden beklenen, iyi yetişmiş, Batı kültürü almış bir Müslüman olarak adaya dönmesi ve memleketini kendi mesleğinde savunması, dindaşlarına arka çıkması iken o Hıristiyan olmayı tercih eder ve 1905’te vaftiz olur. Sonra papaz, sonra kilisede seminer hocası, nihayet Vatikan’da üst derecede bir ruhani… Elinizdeki kitap birinci elden kaynakları tercih ederek bu hikâyeyi anlatıyor.