Felsefe Kitapları

Batı’ya Yön Veren Metinler 1 Pdf indir

Batı’ya Yön Veren Metinler 1 pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Batı’ya Yön Veren Metinler 1 kitap ile ilgili özet bilgiler. Batı’ya Yön Veren Metinler 1 kitabı yazar Alev Alatlı tarafından kaleme alınmıştır. Batı’ya Yön Veren Metinler 1 kitabı 560 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 19,5 ebatında olan Batı’ya Yön Veren Metinler 1 kitabın 1. Basım Kapı Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Batı’ya Yön Veren Metinler 1 pdf oku, Batı’ya Yön Veren Metinler 1 PDF yandex, Batı’ya Yön Veren Metinler 1 PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Batı’ya Yön Veren Metinler 1 PDF Oku

On altıncı yüzyıl Osmanlı aydınının, Batı’nın dünya ve evren görüşünü altüst eden, Avrupa Aydınlanmasının yollarını döşeyen Kopernik, Bruno, Galile, Brahe gibi bilim adamlarının radikal çıkışlarından haberi yoktur. Tanzimat’la birlikte Batılılaşma sürecine girdiği kabul gören Osmanlı toplumuna sunulan ilk çeviri ürünler, Türk okuyucusunu Voltaire, Rousseau, Fénelon, Fontenelle, Montesquieu gibi düşünürlerle tanıştırırken,  Thomas Hobbes, John Locke gibi rasyonalistleri, David Hume, Adam Smith, Thomas Malthus, Karl Marx gibi ekonomistleri, Herbert Spencer gibi hukukçuları, Frederich Nietzsche’yi, hatta Francis Bacon  gibi bilimadamlarının yapıtlarını ıskalar. Batı zihniyetinin gerçeğini aydınlatmakta yetersiz kalınmış, “rakip” kültürü hakkıyla değerlendirmek yolunda tatminkâr sonuçlara ulaşılamamıştır.  Buna karşın Batı karşısında geri kalmışlık duygusu, bilincimize adeta bir sosyo-kültürel çıkmaz olarak kazınmakta, kendi kültürümüz ile ilgiliki tasavvurlarımızın hırpalanmasını da bununla birlikte getiren uzun bir savunma sürecine girilmektedir.

Hayli gecikmiş bir girişim olmakla birlikte, Batı’ya Yön Veren Metinler, Türk okurunun hızla küreselleşen dünyayı şekillendirmeye aday olan Batı düşünce kalıplarını ve onları oluşturan düşün macerasınin tarihsel gelişimini, kendi dilinde okuyup kavramasına olanak sağlamayı amaçlamaktadır.  İÖ 1400’lü senelerdan başlayan, 1970’lere kadar gelen hemen hemen 3500 yıllık bir zamanda Batı zihniyetini şekillendirdiği kabul gören hemen hemen bin metni kapsayan dört ciltlik bu eserde, Eski Ahit’in Aziz Markos’undan Hamurabi’ye, 1215 tarihli Magna harta’dan, Çar İkinci Aleksander’ın Özgürlük Fermanı’na, Abraham Lincoln’ün Özgürlük Bildirgesi’nden, Bart Kosko’nun Saçaklı Mantık Devrimi’ne kadar çok sayıda metin ilk kez belirgin bir sistematikle Türkçeleştirilerek sunulmuştur. Seçilen metinlerin, Batı’nın “kendi zihniyetini kendi gençlerine aktarma” yöntem ve tercihlerini yansıttığından emin olmak için, Avro-Amerikan dünyasının en saygın üniversitelerinin kendi öğrencileri için bir araya getirdikleri derlemeler rehber alınmış, böylece Batı’ya Yön Veren Metinler’e aşinalık geliştirecek gayretli ve ciddi okurun Batı’nın düşünce dünyasını çözerken, kendi medeniyetimizin düşünsel ürünleriyle de hesaplaşabileceği zemin hazırlanmıştır. Birinci ciltte, Batı geleneklerinin Yahudi-Hıristiyan, Yakın Doğu, Yunan-Roma geleneklerinin kaynakları ile Hıristiyan toplum tasavvuruna ışık tutan metinleri bulacaksınız. Yolunuz açık olsun!

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu