Felsefe Kitapları

Eleştiride Fenomonolojik Yaklaşımlar Pdf indir

Eleştiride Fenomonolojik Yaklaşımlar pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Eleştiride Fenomonolojik Yaklaşımlar kitap ile ilgili özet bilgiler. Eleştiride Fenomonolojik Yaklaşımlar kitabı yazar Sevinç Ergiydiren tarafından kaleme alınmıştır. Eleştiride Fenomonolojik Yaklaşımlar kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2007 ile basılmıştır. ebatında olan Eleştiride Fenomonolojik Yaklaşımlar kitabın Hece Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Eleştiride Fenomonolojik Yaklaşımlar pdf oku, Eleştiride Fenomonolojik Yaklaşımlar PDF yandex, Eleştiride Fenomonolojik Yaklaşımlar PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Eleştiride Fenomonolojik Yaklaşımlar PDF Oku

“John Berger’in, o adından çok söz ettiren ‘Görme Biçimleri’nden esinlenerek söylersem, tıpkı bir resmi ‘okumak’ gibi, bir yazınsal metni okuma’nın da şekilleri var. (…)

Okuma şekilleri’nin, belirli bir felsefî arkaplân üzerinden gerçekleştirildikleri bilinmekte; bütün ‘intentio’ların (niyetlerin), ister yazar, ister metin ve ister okur niyeti olsun, bu arkaplânı oluşturan felsefî düşüncelerle temellendirildiğini göz ardı etmenin, ‘okuma şekilleri’ni ‘okuma’nın eksik kalmasına yol açtığunu da…

Sevinç Ergiydiren işte tastamam bunu yapıyor. Genelde ‘okur merkezli’ bir okuma olarak kabul gören, ama gerçekte, okurla metin içinde ‘öznelerarası’ bir diyaloğa dayanan hermenötik okumayı, Fenomenolojik arkaplân üzerinden temellendiriyor. Husserl, Heidegger, Merlau-ponty, ergiydiren’in referansları… Bu filozofların, Gadamer, Iser ve Jauss üzerindeki etkilerini irdeleyen; ama özellikle Gadamer’i, yazar merkezli bir okumayı savunan Hirsh ile karşı karşıya geldirmayı, yine bu felsefî arkaplân üzerinden yapıyor. İlginç ve mühim olan Husserl çıkışlı bir yazar merkezli okumalara imkân tanımış olmasıdır. Felsefe sistemlerinden çıkarsanan kuramsal yaklaşımlar bağlamında bir reductio ad absurdum’dam söz edilebileceğini de böylece dolaylı yoldan göstermiş oluyor Ergiydiren…

Ergiydiren’in bu çalışması, yazınsal okurlarımızın felsefî bir arkaplân (Fenomenoloji) üzerinden yapılabilmesini olabilecek kılan kıymetli bir katkı. Yazınsal yapıtın, felsefeyle lan ilişkilerinin irdelenmesi, öyle kolay bir iş değildir. Ergiydiren bunun başarıyla üstesinden geliyor.

Sayfa Sayısı: 96

Baskı Yılı: 2007

Dili: Türkçe
Yayınevi: Hece Yayınları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu