1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Balkon Pdf indir

Balkon Pdf indir
0

Balkon pdf indir, Tiyatro türünde kaleme alınan Balkon kitap ile ilgili özet bilgiler. Balkon kitabı yazar Jean Genet tarafından kaleme alınmıştır. Balkon kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 1997 ile basılmıştır. ebatında olan Balkon kitabın Ayrıntı Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Balkon pdf oku, Balkon PDF yandex, Balkon PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Balkon PDF Oku

Bayan Irma, Balkon adlı lüks bir genelevin, bir yanılsamalar evinin sahibesidir. Toplumun ileri gelen bireyleri onun evine gelip, acınası zavallılıklarından sıyrılarak, kibir ve sahte bir acımasızlık kisvesi altında kuvvetli olduklarını hissetmek, dış dünya çapından kaçmak isterler. Ne var ki fazla duygusal olduğu için bu genelevden kovulan Chantal’in simgesi halini aldıği bir ayaklanmayla birlikte tüm dengeler aniden altüst olur.
Bayan Irma kraliçeye ve dünya ise gerçek bir geneleve dönüşmüştür artık.
Kendisiyle yapılan bir röportajında, gerçeğin fakat sanatta dile getirilebileceğini söyleyen Jean Genet, aldatıcı görünüşlerin “gerçek” dediğimiz olgulardan daha gerçek olduğunu öne sürer. Balkon’un ana teması da, dekordaki aynalarla simgelenen işte bu yanılsamadır.
Oyunun daha en başından bu yana gerçeklikle sahteliği bir potada eritmek istediğini gösteriyor Genet. İlk tabloda, ana karakter ve aksesuarlar sayesinde dini bir ortam yaratılmış olmasına rağmen, bi hayli genç ve bi hayli fazla süslü Kadın’ın davranışları ve giysisi dini görüntüyü yadsıyarak günahkârlıkla bütünleştirmekte; üstelik tüm oyun boyunca bu ikilik her alanda çok açık bir biçimde kendini hissettirmektedir.
Toplumun düzenini sağlayan temel taşlar diyebileceğimiz üç kuruma, kilise, ordu ve yargıya mensup üç kişiliğin, Piskopos, General ve Yargıç’ın, oyundaki gerçeklikten uzak varoluşları “gerçek hayat”ta ne derece gerçektir? “Gerçek hayat” bu genelevde yaşananlardan çok mu farklıdır?
Yaşadığımız ve gerçek kabul ettiğimiz hayat da bir yanılsamalar bütünü değil midir aslında?
Sonuç olarak Balkon, tüm yerleşik düşünce ve inançları yerle bir eden, Genet’nin asi ruhunu, sorgulayıcı kişiliğini, tiyatroya ve hayata bakışını çok iyi görülmektediran bir yeraltı edebiyatı başyapıtı. Yazarının da arzu ettiği gibi, suret ve yansımanın bir yüceltilişi.

Sayfa Sayısı: 128

Baskı Yılı: 2014

Dili: Türkçe
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları