1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Pdf indir

Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Pdf indir
0

Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı pdf indir, Yemek ve Tatlı türünde kaleme alınan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitap ile ilgili özet bilgiler. Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabı yazar Kolektif tarafından kaleme alınmıştır. Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabı 431 sayfadan oluşmakta olup Kuşe ile basılmıştır. 32 x 25 ebatında olan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabın 1. Basım Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müd. tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı pdf oku, Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı PDF yandex, Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı PDF Oku

Emine Erdoğan’ın Önsözüyle

Türk mutfağı kırsaldan saraya uzanan, ilk etaptaki yaratıcılığını kaybetmeden, yeni dokunuşlarla zenginleşen, sarayın çok kültürlü yapısı ile toplumun etnik yapısını aynı potada birleştiren, çok büyük ve hoşgörülü bir sentez mutfağıdır. Orta Asya ve Anadolu topraklarının sunduğu ürünlerdeki değişiklik, uzun bir tarihsel süreç boyunca birbirinden değişik bir çok kültürle yaşanan etkileşim, Selçuklu ve Osmanlı gibi imparatorlukların saraylarında gelişen yeni tatlar, mutfak kültürümüzün yeni yapısını kazanmasında rol oynamıştır. Türk Mutfağı, çeşit zenginliği ve damak tadına uygunluk yönünden olduğu kadar bir çok yemek ve yiyecek türü ile sağlıklı ve dengeli beslenmeye ve vejetaryen mutfağına kaynaklık edebilecek emsallari barındırmaktadır.

Türk Mutfağı; hem ekolojik hem de kültürel bağlamda sürdürülebilir bir mutfaktır. Mutfakta sebze, meyve veya et, yiyeceklerin her parçası kullanılır, boşa harcanmaz. İsraf etmemek maksadıyla mutfakta her malzeme değerlendirilir.

Türk mutfağının bu zenginliklerinin ve bununla birlikte taşıdığı kültürel birikimin tanıtımı maksadıyla Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde ve koordinasyonunda, Bakanlığımız, tarafından Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın desteğiyle hazırlanan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı başlıklı bu referans eser hazırlanmıştır.

Prof. Dr. Mehmet Öz, Prof. Dr. Arif Bilgin, Prof. Dr. Günay Kut, Doç. Dr. Özge Samancı ve Dr. Gönül Paksoy şefler; Ali Ronay, Arda Türkmen, Aydın Demir, Cüneyt Asan, Eyüp Kemal Sevinç, Fatih Tutak, Ömür Akkor, Savaş Aydemir, Sezai Erdoğan, Sinem Özler, Şemsa Denizsel, Şerife Aksoy, Yılmaz Öztürk, Zeki Açıkgöz kitaba katkı sağlayan akademisyenler içinde bulunmaktadır. Kitabın yayın koordinatörlüğünü ise Ebru Erke üstlenmiştir.