1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

20.Yüzyıl Siyası Tarihi Pdf indir

20.Yüzyıl Siyası Tarihi Pdf indir
0

20.Yüzyıl Siyası Tarihi pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan 20.Yüzyıl Siyası Tarihi kitap ile ilgili özet bilgiler. 20.Yüzyıl Siyası Tarihi kitabı yazar Fahir Armaoğlu tarafından kaleme alınmıştır. 20.Yüzyıl Siyası Tarihi kitabı 15 x 24 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan 20.Yüzyıl Siyası Tarihi kitabın Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda 20.Yüzyıl Siyası Tarihi pdf oku, 20.Yüzyıl Siyası Tarihi PDF yandex, 20.Yüzyıl Siyası Tarihi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

20.Yüzyıl Siyası Tarihi PDF Oku

Arka Kapak Yazısı

 

 

“Günümüz dünyasını milletlerarası münasebetlerin yapısını ve niteliğini oluşturan gelişmelerin başlangıcı, 1914-18 içinde cereyan etmiş olan Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçlarına kadar gitmektedir. Lakin Birinci Dünya Savaşı da durup dururken patlak vermiş olan bir milletlerarası buhran değildir. Bu savaş, 1789-1815 içinde Avrupa’yı alt üst etmiş olan ve bundan da daha mühim olarak insanın siyasal yaşayışında tesirlerini günümüze kadar sürdüren çeşitli siyasal fikir akımlarını görülmektedirmış bulunan Fransız İhtilâli’nden sonra kendisini gösteren gelişmelerin bir sonucu olmuştur. Yani, Birinci Dünya Savaşı’nın kökleri, 1815-1914 arasının siyasal ve diplomatik gelişmelerinde yatmaktadır.”

-Prof. Dr. Fahir Armaoğlu-

 

Siyasi tarih bölgesindeki çalışmalarıyla mühim bir yer edinmiş isimlerin başında gelen Prof. Dr. Fahir Armaoğlu, bu kitabıyla dünyanın dört bir yanında cereyan eden 20. yüzyılın en mühim siyasi ve sosyal hadiselerinı derli toplu bir biçimde, kronolojik olarak anlatmıştır. Armaoğlu, 19. yüzyıldan başlayarak 20. yüzyıla dek gelen süreci, Birinci Dünya Savaşı ardından şekillenen dünyayı, dünya tarihinin seyrini değiştiren hadiseleri ve bireyleri birinci elden İngilizce, Fransızca ve Türkçe yüzlerce kaynak ve belge tercih ederek aktarmaktadır.  

Kitapta Liberalizm, Nasyonalizm ve Sosyalizm gibi fikir akımlarının nasıl doğup geliştiğine değinilmesinin bunun yanında Atatürk’ten Churchill’e, Hitler’den Stalin’e, Arafat’tan Mao’ya, Gorbaçov’dan Özal’a kadar doğudan ve batıdan önderler siyasi olaylar çerçevesinde zikredilmektedir.

Dünya tarihinin bu “uzun yüzyılı” boyunca yaşanmış olan savaşlar, siyasi krizler ve diplomatik hamleler Armaoğlu’nun titiz çalışmasıyla okuyuculara sunulmaktadır. Bilhassa bugün dahi etkileri süren Kıbrıs meselesi, Sovyetler Birliği’nin dağılması ve Orta Doğu’da 1980-1995 arası yaşanan hadiselerin içyüzünün belgeleriyle aktarımı bu kitabı daha kıymetli kılmaktadır.