Pdf Kitap Arşivi

Vatan Yahut Silistre Pdf indir

Vatan Yahut Silistre pdf indir, Tiyatro türünde kaleme alınan Vatan Yahut Silistre kitap ile ilgili özet bilgiler. Vatan Yahut Silistre kitabı yazar Namık Kemal tarafından kaleme alınmıştır. Vatan Yahut Silistre kitabı 13,3 x 19,5 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Vatan Yahut Silistre kitabın Bilgi Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Vatan Yahut Silistre pdf oku, Vatan Yahut Silistre PDF yandex, Vatan Yahut Silistre PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Vatan Yahut Silistre PDF Oku

Vatan ve özgürlük şairi Namık Kemal, ömrü boyunca yurt sevgisini ve özgürlük aşkını aşılamak için çalışmış bir edebiyat insanı, gazeteci ve aydındır. Türkiye’de aydınlanmanın öncü isimlerindendir. Onun zulme ve esarete karşı mücadeleyi anlatan eserleri, Kurtuluş Savaşı’na giden yolda halkın bilincinde büyük yer tutmuş, kendinden sonraki kuşakları da etkilemiştir.

Tiyatronun modernleşmesi için büyük çaba harcayan Namık Kemal, seyircilere belli düşünceleri aktarmak için en yararlı ve keyifli yolun tiyatro olduğunu düşünerek piyesler yazmıştır. “Vatan”, “hürriyet”, “millet” gibi kavramları tiyatro eserlerinde de çok fazla tercih ederek düşüncelerini halka bu yolla iletmiştir.

Batılı anlamda ilk tiyatro eseri olarak kabul gören Vatan Yahut Silistre, kuşatma altındaki bir kalenin özveriyle kurtuluşunun öyküsüdür. İçinde tutkulu bir aşk hikâyesini de barındırır. Oyunun sahnelenmesinin ardından seyirciler çok etkilenmiş, Namık Kemal ve dostlarının sürgüne gönderilmesine neden olacak kadar büyük gösteriler yapılmıştır.

 

 

Hazırlayan : Öner Yağcı

Kapak  Tasarım: Candan İşcan

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu