1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Uygar Barbarlık Pdf indir

Uygar Barbarlık Pdf indir
0

Uygar Barbarlık pdf indir, Sosyoloji türünde kaleme alınan Uygar Barbarlık kitap ile ilgili özet bilgiler. Uygar Barbarlık kitabı yazar Stjepan G. Mestrovic tarafından kaleme alınmıştır. Uygar Barbarlık kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2004 ile basılmıştır. ebatında olan Uygar Barbarlık kitabın Açılım Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Uygar Barbarlık pdf oku, Uygar Barbarlık PDF yandex, Uygar Barbarlık PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Uygar Barbarlık PDF Oku

20. yüzyılın sonuyla (fin de sicle) milenyumun sonunun (fin de millennium) kesiştiği, içinde bulunduğumuz zaman diliminde, uygar dünya olarak adlandırılan olguyu nasıl algılayabilirz?
Uygarlığın zirvesinde miyiz, yoksa çağdaş barbarlığı mı yaşıyoruz? Modernlik’i çağdaş bir barbarlık olarak adlandırmak olabilecek mü?

Oluşturmaya çalıştığım bu yeni teorik yaklaşım, insanın uygarlık tarafından evcilleştirilemeyeceği varsayımında bulunan bir tür eleştiri teorisidir. Bu yaklaşım, kökenleri Platon’a kadar geri götürülebilecek, görünürdü çözümlenemez gibi duran, insanın erdemi nasıl öğretebileceği veya iyi bir toplum oluşturmada nasıl başarı sağlayabileceği sorununu gündeme getirmektedir. Bu çalışmanın amacı bu soruya bir sağlayabileceği sorununu gündeme getirmektedir. Bu çalışmanın amacı bu soruya bir yanıt bulmak değil; fakat barbarlık sorununu yeni bir yaklaşımla ele almaktır.

Burada ileri sürülecek argümanın tezat içeren doğasına rağmen, bu yaklaşımı ciddiye almak isteyen, 20. yüzyılın ana hatlarına öyle bir öyle bir göz atmalı veya düzenli bir biçimde CNN izlemelidir. Bu yüzyıl, Nazizmden Komünizme ve sözde Demokrasiye kadar, siyasal spektrumun her iki ucuna mensup yaklaşımlarca desteklenen yüce “rasyonel” amaçlar uğruna hayatlarını veren kurbanların kanlarıyla yoğrulmuş bir yüzsenedir. Son Çözüm’den, Glug’a, Hiroşima’ya, Körfez Savaşı’na, eski yugoslavya’daki vahşi savaş emsallarine ve şimdilerde İkinci Körfez Savaşı’na bakıldığında sosyal bilimciler, artık daha ne kadar, insanlığın giderek barbarlıktan uzaklaştığını söyleyebilir. İkincisi, rasyonalitenin alternatifi olarak merhameti teklif ediyorum…Şayet rasyonalite toplumları birarada tutma noktasında yetersiz kalıyorsa, toplumsal düzenin empatinin ve merhametin düer türevlerinin daha kuvvetli yapılarına bağlı olabileceğini ileri sürüyorum.
(Arka Kapak)

Sayfa Sayısı: 400

Baskı Yılı: 2004

Dili: Türkçe
Yayınevi: Açılım Kitap