1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Osmanlı Devletinin Dağılma Devri Pdf indir

Osmanlı Devletinin Dağılma Devri Pdf indir
0

Osmanlı Devletinin Dağılma Devri pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Osmanlı Devletinin Dağılma Devri kitap ile ilgili özet bilgiler. Osmanlı Devletinin Dağılma Devri kitabı yazar Yusuf Akçura tarafından kaleme alınmıştır. Osmanlı Devletinin Dağılma Devri kitabı 14 x 23 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Osmanlı Devletinin Dağılma Devri kitabın İlgi Kültür Sanat Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Osmanlı Devletinin Dağılma Devri pdf oku, Osmanlı Devletinin Dağılma Devri PDF yandex, Osmanlı Devletinin Dağılma Devri PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Osmanlı Devletinin Dağılma Devri PDF Oku

Arka Kapak Yazısı

 

Devletlerarası siyasette düşen bir devlet başka bir devletin acıma duygusunu değil iştahını kabartır, insan insanın kurdu olduğu gibi devlet te devletin kurdudur. “Osmanlı Devletinin Dağılma Devri” azametli görkemli bir imparatorluğun çağın gereksinimlerine ayak uyduramayarak sömürgeci ülkelerin nasıl hedefleri halini aldıği ve içeride çıkan ayaklanma, isyanlarla birlikte merkezi otoritenin nasıl zayıfladığını gözler önüne sermesi yönünden bi hayli çarpıcı bir eserdir. Yeni çeri Ocağının asli görevini unutarak ne gibi işlerle ilgilendiğini ve bir devletin bozulmuş ordusunun nasıl iktidarının üzerine çıktığını açıkça gözler önüne serer. İktidarın, ayanlar ve çıkarlarını yeniçeriliğin bekası üzerine kurmuş olan paşalar karşısında nasıl gölge fenomene dönüştüğünü en ince ayrıntı kısmıyla anlatır. “Osmanlı Devletinin Dağılma Devri” denge politikasıyla birlikte stratejik yönetim geleneğinin iç ve dış tehditlere karşı verdiği var olma yok olma savaşının adıdır. Sultan Selim’in giriştiği ıslahat faaliyetlerinin iç ve dış dengeleri nasıl değiştirdiğini, çıkar guruplarının ve dış devletlerin emellerine ne gibi ketler vurduğunu betimleyerek anlatan bu eser kaynakça yönünden dönemin en büyük tarihçilerinden beslenir ve Büyük bir tarihçinin, Yusuf Akçura’nın ruhuyla can bulur.

 

Tarihin tekerrürden ibaret olduğu düşünülürse Osmanlı Devletinin Dağılma Devri, devlet olabilmenin gerekliliklerinin neler olduğunu ve devlet kültürünün var olma yok olma adına karşı karşıya geldiğı sıkıntıları gözler önüne sermesi ve bu poblemleri günümüze kadar ulaştırarak içinden geçtiğimiz döneme ve geleceğe ışık tutması yönünden bi hayli mühimdir

 
 

Hazırlayan

MEHMET MERT ÇAM