Pdf Kitap Arşivi

Mimarlıkta Teknik Resim Pdf indir

Mimarlıkta Teknik Resim pdf indir, Mimari türünde kaleme alınan Mimarlıkta Teknik Resim kitap ile ilgili özet bilgiler. Mimarlıkta Teknik Resim kitabı yazar Fehmi Kızıl Orhan Şahinler tarafından kaleme alınmıştır. Mimarlıkta Teknik Resim kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2011 ile basılmıştır. ebatında olan Mimarlıkta Teknik Resim kitabın YEM Yayın tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Mimarlıkta Teknik Resim pdf oku, Mimarlıkta Teknik Resim PDF yandex, Mimarlıkta Teknik Resim PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Mimarlıkta Teknik Resim PDF Oku

Türkiye’deki mimarlık eğitiminin temel kitaplarından olan Mimarlıkta Teknik Resim’in 13. baskısı, geliştirilip zenginleştirilen içeriğiyle, sayfa sayısı hemen hemen yüzde 40 artarak tam 524 sayfa çıktı…

Mimar-öğretim üyeleri Orhan Şahinler ile Fehmi Kızıl’ın geniş bilgi, deneyim ve birikimlerine dayalı çalışmalarından yola çıkarak bir araya getirdikları, Türkiye’deki mimarlık eğitiminin temel kitaplarından olan Mimarlıkta Teknik Resim, mimarlık eğitiminin bunun yanında meslek etkinlikleri için de bir ders ve başvuru kaynağı niteliği taşıyor. Sadece teknik resme ilişkin bilgileri doğrudan aktarmakla yetinmeyen kitap, teknik resmi mimarlığın proje düzenleme bilgileri, yapı bilgisi, detaylar, perspektif türleri, şantiye bilgileri, proje emsallari, çizim emsallari gibi alt dallarına ilişkin bilgilerle destilave edip somutlaştırarak öğretiyor.

Yazarların üzerinde uzun süre çalışılarak bir araya getirdikları Mimarlıkta Teknik Resim’in güncellenmiş ve geliştirilmiş 13. Baskısında, eşlenik dik izdüşüm, algılama, kavrama, bina kesiti ve mimari anlatım dili alanında yeni konular eklendi. Eklenen ve güncellenen konular perspektif anlatım ve açıklayıcı bilgi notları olan çizimlerle daha kolay kavranır hale getirildi, konulara ilişkin çizimlerden birçoğu eğitimde denenip görülen noksanlıkleri giderilerek olgunlaştırıldı. Özel konumlu düzlemler, üç temel izdüşümünden objenin kavranması ve gerçek ne kadar büyük olduğunun bulunması, grafik anlatım ve algılamadaki önemi, ölçekli çizim, 1/200 ölçekli yerleşme planı ve kesiti, 1/200 ve 1/100 ölçekli plan, kesit ve görünüşleriyle fikir ve kesin proje emsallari, plankotede verilen kotlardan yararlanarak arazinin eşyükseklik çizgilerinin elde edilmesi, eğik düzlemli çatılarda çatı düzlemlerinin arakesitinin ve gerçek ne kadar büyük olduğunun bulunması, makine teknik fotoğraflarınde boyutlandırma konuları eklendi.

Kitapta bulunan “teknik resim”in tanımı ve tarihi gelişimi, teknik resim çiziminde kullanılan gereçler, çizim çalışmaları ve çizim, geometrik çizimler, resim metotları, kesit türleri, boyutlandırma, merdiven plan ve kesiti, küpeşte görünüşünün çizimi, merdiven basamağı dengelenmesi, plandaki verilerden yararlanarak kesit çizmeden görünüş elde etmek, eşlenik dik izdüşümde gölge ve paralel izdüşümle (aksonometrik) perspektif konuları da zenginleştirildi.

Sayfa Sayısı: 524

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Endüstri Merkezi Yayınları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu