Pdf Kitap Arşivi

Sinyal ve Parazit-Neden Bazı Tahminler Tutar Bazıları Tutmaz Pdf indir

Sinyal ve Parazit-Neden Bazı Tahminler Tutar Bazıları Tutmaz pdf indir, Popüler Bilim türünde kaleme alınan Sinyal ve Parazit-Neden Bazı Tahminler Tutar Bazıları Tutmaz kitap ile ilgili özet bilgiler. Sinyal ve Parazit-Neden Bazı Tahminler Tutar Bazıları Tutmaz kitabı yazar Nate Silver tarafından kaleme alınmıştır. Sinyal ve Parazit-Neden Bazı Tahminler Tutar Bazıları Tutmaz kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Sinyal ve Parazit-Neden Bazı Tahminler Tutar Bazıları Tutmaz kitabın Epsilon Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Sinyal ve Parazit-Neden Bazı Tahminler Tutar Bazıları Tutmaz pdf oku, Sinyal ve Parazit-Neden Bazı Tahminler Tutar Bazıları Tutmaz PDF yandex, Sinyal ve Parazit-Neden Bazı Tahminler Tutar Bazıları Tutmaz PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Sinyal ve Parazit-Neden Bazı Tahminler Tutar Bazıları Tutmaz PDF Oku

Arka Kapak Yazısı  

 
 

“Yogi Berra haklıydı: ‘Tahmin etmek zordur, özellikle de geleceği.” Nate Silver, bu mühim kitapta, uzman kişilerın tahminlerinin ileri görüşlü veya işe yaramaz olarak nasıl değişiklik gösterdiğini ve neden beklenmedik durumlara karşı tedbirli olmamız gerektiğini anlatıyor. Bir an sonra ne bulunacağını düşünen herkesin okuması gereken bir kitap.”

Richard Thaler –  2017 Nobel Ekonomi Ödülü Sahibi

“Nate Silver’ın hareketli üslubu en zor istatistiksel konuyu bile anlaşılır hale getirmeyi başarıyor.”

– Wall Street Journal – 

“Son on yılın en mühim kitaplarından biri olabilir.”

– The New York Times – 

“Sinyal ve Gürültü, çok yönlü bir kitap; Bayesyen olasılık teorisini tanıtıyor, şans ve karakter üzerine fikirler üretiyor, poker oyununun hayata benzer yanlarını yorumluyor, fakat kitabın en mühim özelliği bunun yanı sıra en temel ve bizim için en gerekli olanı: Veri olarak bize sunulan saçmalıkları ayırt edebilmemiz için bir kılavuz. Kitabın en iyi yanlarından birisi ise mütevazılığı. Bazı zaman bazı şeyleri bilemeyeceğimiz gerçeğiyle yüzleşmeliyiz ve birinin bize bunu söylemesi gerekiyordu.”

– Esquire – 

Nate Silver’ın dünyası hesaplamalar, geleceği dair veriler, sinyaller ve parazitlerle dolu. Bu kitapta Silver’ın tahmin bilimiyle alakalı yanıt verdiği bazı soruları şöyle sıralayabiliriz:

Büyük ekonomik krizler gerçekleşmeden önce kendilerini nasıl belli ederler?

Yarın yağmur yağacak mı, yoksa yağmayacak mı?

Kumarhanede her zaman kasa mı kazanır?

Yaklaşan büyük depremin ne zaman yaşanacağını bilmeye ne kadar yakınız?

Seçim anketlerinin demokrasideki yeri nedir ve nasıl çalışırlar?

Terör hadiselerinı öngörmenin bir matematiği var mıdır?

Spor bahislerinde kimler daha çok başarılı olur?

 

Nate Silver, 2008 Amerikan başkanlık seçimlerinde, 50 eyaletin 49’undaki sonucu ve Barack Obama’nın başkan bulunacağını başarılı bir biçimde tahmin ettiğinde bütün gözler onun üzerine çevrildi. Aynı yıl Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 ismi içinde gösterildi. Beysbol performanslarını tahmin edecek yenilikçi bir program da geliştirmiş olan Nate Silver, bütün bu başarıya halen 30 yaşına gelmeden ulaşmıştı. Kendisi şu anda ülkenin en etkili siyasi tahmincilerindendir.

Silver’ın kitabı Sinyal ve Parazit, yayımlandığı yıl kurgu dışı kategorisinde The New York Times çok satanlar listesine girdi ve Amazon.com tarafından yılın en iyi kurgu dışı kitabı seçildi. Kitap Çince (hem basitleştirilmiş hem de geleneksel hali olmak üzere iki biçimde), Çekçe, Fince, Almanca, İtalyanca, Lehçe, Portekizce, Romanca, Rusça ve İspanyolca dahil on bir dile çevrildi.

Birçok tahmin tutmaz, bunun sebebi ise birçoğumuzun olasılık ve belirsizlik anlayışının zayıf olmasıdır. Hem uzman kişiler hem de halk daha kesin, kendinden emin tahminleri, daha doğru olarak algılamaya meyillidir. Lakin fazla güven çoğunlukla başarısızlığın sebebidir. Belirsizlikle alakalı anlayışımız gelişirse, tahminlerimiz de daha yerinde olabilir. Buna “tahmin paradoksu” denir: Tahminlerle alakalı kabiliyetimiz hususunda ne kadar mütevazı olursak, geleceğimizi planlamakta o kadar başarılı olabiliriz.

 

 

Editör: Emirhan Burak Aydın

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu