1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Lezzet Fetihleri – Üç Büyük Baharat Kentinin Yükselişi ve Çöküşü Pdf indir

Lezzet Fetihleri – Üç Büyük Baharat Kentinin Yükselişi ve Çöküşü Pdf indir
0

Lezzet Fetihleri – Üç Büyük Baharat Kentinin Yükselişi ve Çöküşü pdf indir, Yemek ve Tatlı türünde kaleme alınan Lezzet Fetihleri – Üç Büyük Baharat Kentinin Yükselişi ve Çöküşü kitap ile ilgili özet bilgiler. Lezzet Fetihleri – Üç Büyük Baharat Kentinin Yükselişi ve Çöküşü kitabı yazar Michael Krondl tarafından kaleme alınmıştır. Lezzet Fetihleri – Üç Büyük Baharat Kentinin Yükselişi ve Çöküşü kitabı sayfadan oluşmakta olup ile basılmıştır. ebatında olan Lezzet Fetihleri – Üç Büyük Baharat Kentinin Yükselişi ve Çöküşü kitabın İletişim Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Lezzet Fetihleri – Üç Büyük Baharat Kentinin Yükselişi ve Çöküşü pdf oku, Lezzet Fetihleri – Üç Büyük Baharat Kentinin Yükselişi ve Çöküşü PDF yandex, Lezzet Fetihleri – Üç Büyük Baharat Kentinin Yükselişi ve Çöküşü PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Lezzet Fetihleri – Üç Büyük Baharat Kentinin Yükselişi ve Çöküşü PDF Oku

Tarçın, zencefil, kimyon, karanfil, kakule, muskat, karabiber…

Doğudan, bilinmeyen diyarlardan gelen onlarca çeşit baharatla yemeklerini lezzetlendiren, damaklarını şenlendiren Batılıların baharat ticaretini tek başlarına ele geçirme hamlesi yalnızca Avrupa’nın değil, dünyanın kaderini de değiştirmişti: Baharatlar zamanla Venedik kadırgalarında taşınan “gizemli” tılsımlar, Haçlıların devasa ticaret gemilerine yü klenen egzotik hazineler olmaktan çıkıp Felemenk Doğu Hindistan Şirketi’nin ambarlarına boşaltılan alelade ama çok kârlı ticari mallara dönüştü. Baharatların Venedik, Lizbon ve Amsterdam’ı sırasıyla dünyanın en zengin şehirleri haline getirip Avrupalıları âdeta “medeniyetin taşıyıcıları” kılan yolculuğu, dünyanın öbür ucundaysa köle ticaretini, soykırımları, sömürgeciliği yerleştirdi.

Michael Krondl, Lezzet Fetihleri’nde tüm bu çerçevelerde müthiş zenginliklere, maceralara, acımasız kıyımlara neden olan, imparatorlukların kaderini değiştiren baharatların hem yemek tari hinde hem de dünya tarihinde oynadıkları rolü ele alıyor. Baharat imparatoru olmuş üç büyük kenti odağına alan Lezzet Fetihleri Haçlı Seferleri’nden Doğu’daki cennet arayışlarına, Ümit Burnu’nun keşfinden küreselleşmenin ilk adımlarına, yemek kültüründen sömürgeciliğe uzanan geniş bir yelpazede, baharat kokularıyla dolu bir tarih anlatısı…

“… karabiber öğütücünüzdeki buruşuk ufak kırmızı taneler Avrupa’nın dünya sahnesine girişinin ve dünyayı fethedişinin işaretini vermişti. Küreselleşmenin kökeni doğrudan baharat ticaretine dayandırılabilir.”

– Michael Krondl –