Edebiyat Kitapları

Körlük Pdf indir

Körlük pdf indir, Roman türünde kaleme alınan Körlük kitap ile ilgili özet bilgiler. Körlük kitabı yazar Jose Saramago tarafından kaleme alınmıştır. Körlük kitabı 336 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 14 x 21 ebatında olan Körlük kitabın 3. Basım Kırmızı Kedi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Körlük pdf oku, Körlük PDF yandex, Körlük PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Körlük PDF Oku

Körlük

Distopik eserlere ilgi duyanların elinden düşürmediği Körlük, yayına girdiği günden bu yana adından söz ettirmeye devam ediyor. Portekiz’li yazar José Saramago’ya 1998’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıran eser, konusuyla olduğu kadar zekice kurgulanmış karakterleriyle de gözleri üstüne topluyor. Dönemin liberal demokrasi anlayışına bir eleştiri mahiyetinde kaleme alınan roman, bireylerin git gide bencilleşip olaylar karşısında duyarsızlaşmasını bir körlük metaforu etrafında işliyor.

Baştan sona heyecan verici hadiselerin birbirini takip ettiği eser, sizi de derinden sarsacak. Güç ve iktidar oyunlarının insanlarda yarattığı vahşeti gözler önüne seren bu roman karşısında, bugünün toplumlarını düşünmeye başlayacaksınız. Kim bilir; belki de insanlığın sonunu, yine git gide duyarsızlaşan insanlığın ta kendisi getirecektir.

Körlüğün Getirdiği Kaostan Doğan Yeni Bir Düzen…

Olaylar, isimsiz bir ülkenin isimsiz bir şehrinde geçer. Zira, bireylerin kim olduğu önemsizdir. Bir gün otomobili ile ışıklarda duran isimsiz bir adam, yeşil ışığın yanmasını beklerken aniden körleşir. Lakin bu sıradan bir körlük değildir. Çünkü gözleri karanlığa değil, aydınlığa yani beyaza bürünür. Ne yapacağını şaşıran adam, doğruca hastaneye gider. Körlük ne yazık ki bulaşıcıdır. Kendisini muayene eden doktor da bundan nasibini alır. Derken, bu hastalık tüm şehri etkisi altına almaya başlar. Hükümet ise körleşen halkı hapishaneden bozma bir yerde karantinaya alır.

İşler buradan sonra değişir. Çünkü hükümet, hastalığı kontrol altına alamamaktadır. Her geçen gün git gide artan kör sayısı, karantinadaki nüfusu yükseltmektadır. Bu ise güç dengelerinde değişime neden olacaktır. Karantina bölgesinde çeteler oluşmaya başlar. Herkesten haraç kesen bu çeteler, insanları öldürmekte ve onlara tecavüz etmektedirler. Tüm bunları yakında zamandan izleyen ise doktorun karısıdır. Körlük hastalığına yakalanmayan tek kişi bu kadındır. Kocasını yalnız bırakmamak için kör taklidi yaparak hapishaneye girmiştir ve buradaki tüm vahşete tanıklık etmektedir.

Bir gün, hapishanede çıkan yangın sonucu insanlar karantina bölgesinden kurtulmayı başarırlar. Artık ülkede kör olmayan kimse kalmamıştır. Yeni bir düzen yaratmalı ve bu düzene ayak uydurmayı başarmalıdırlar. Peki, ama nasıl?

Bunları Biliyor muydunuz?

José Saramago’nun 1995 senesinde kaleme aldığı Körlük, gördüğü ilgi karşısında beyaz perdeye de çevirilmiştir. Filmin gişeye girmesi ise kitabın yayın tarihinden tam 13 yıl sonra, yani 2008 senesinde gerçekleşmiştir.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Dünya romanlarının en bi hayli beğeni alan emsallari yalnızca bir tık uzağınızda! En bi hayli beğeni alan yazarların en özel kitapları için kategorilerimizi inceleyin, stoklar tükenmeden alışverişe başlayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu