Pdf Kitap Arşivi

Hata Neredeydi?-Doğu’nun 300 Yıldır Cevabını Aradığı Soru Pdf indir

Hata Neredeydi?-Doğu’nun 300 Yıldır Cevabını Aradığı Soru pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Hata Neredeydi?-Doğu’nun 300 Yıldır Cevabını Aradığı Soru kitap ile ilgili özet bilgiler. Hata Neredeydi?-Doğu’nun 300 Yıldır Cevabını Aradığı Soru kitabı yazar Bernard Lewis tarafından kaleme alınmıştır. Hata Neredeydi?-Doğu’nun 300 Yıldır Cevabını Aradığı Soru kitabı 192 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Hata Neredeydi?-Doğu’nun 300 Yıldır Cevabını Aradığı Soru kitabın 1. Basım Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Hata Neredeydi?-Doğu’nun 300 Yıldır Cevabını Aradığı Soru pdf oku, Hata Neredeydi?-Doğu’nun 300 Yıldır Cevabını Aradığı Soru PDF yandex, Hata Neredeydi?-Doğu’nun 300 Yıldır Cevabını Aradığı Soru PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Hata Neredeydi?-Doğu’nun 300 Yıldır Cevabını Aradığı Soru PDF Oku

HURAFELERDEN GERÇEKLERE: DOĞU’NUN GERİ KALIŞ TARİHİ…

“Müslümanların uygarlık önderliğini kaybetmeleri ve modernlikten geri durmaları son yüzsenelerda dünya tarihinin merkezindedir ve ülkeler arası çatışmalar ile diplomatik tartışmalarda her zaman en büyük etken olmuştur. Hata neredeydi?”

David Landes, Harvard Üniversitesi

İslâm dünyası, yüzseneler boyunca hem askerî ve ekonomik anlamda hem de uygarlık sanatları ve bilim gibi alanlarda öncüydü. İnsanlığın en ön safında, bi hayli kuvvetli bir biçimde yerini almıştı. Peki nasıl oldu da aynı yüzseneler boyunca “barbarlığın” ve “dinsizliğin” karanlığına batan, öğrenilecek ve korkulacak hiçbir şey barındırmayan yer olarak gösterilen Hıristiyan Avrupa bir anda öne geçmişti? Her şey nasıl bu kadar hızlı değişmişti? Savaş meydanlarından ekonomik pazara, kamudan özel hayata kadar Batı hangi kuvvetleriyle zafer üstüne zafer elde etmişti?

Otoriteler tarafından emsalsiz bir bilgi birikimi ve zarafetle yazıldığı gösterilen, içerdiği konularla bi hayli kışkırtıcı ve ufuk açıcı bir eser olarak gösterilen elinizdeki bu kitap,
Bernard Lewis imzası taşıyor. Batı tarafından nasıl alt edildiğini, gölgede bırakıldığını ve tahakküm altına alındığını anlamaya çalışan İslam dünyasının acı dolu tepkisini inceliyor. Karmaşa içindeki bir kültürün hayranlık uyandırıcı portresini sunan Lewis, Ortadoğu’nun dikkatini nasıl Avrupa’nın silahlarına, sanayisine, ticaretine, yönetimine, diplomasisine, eğitim hayatına ve kültürüne yönelttiğini gösteriyor. 18 ile 20. yüzseneler içinde Batı ve Ortadoğu kültürleri içindeki çarpıcı değişiklikları, Hıristiyanlık ve İslam, müzik ve sanat, kadınların konumu, laiklik ve sivil toplum, saat ve takvim üzerinden ortaya koyuyor.
Ortadoğu çalışmalarının duayeni olarak kabul gören Bernard Lewis, Ortadoğu ile Avrupa içindeki tarihî ilişkiye bi hayli isabetli bir bakış açısı kazandıran çalışması “Hata Neredeydi?” ile Türk okuyucusunun karşısına tekrar çıkıyor. Bu yeni çeviri, her yönüyle soluk soluğa okunacak bir başvuru kitabı…

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu