1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Filtreli Güzellik Pdf indir

Filtreli Güzellik Pdf indir
0

Filtreli Güzellik pdf indir, Kadın türünde kaleme alınan Filtreli Güzellik kitap ile ilgili özet bilgiler. Filtreli Güzellik kitabı yazar Ebru Güzel Esra Cizmeci tarafından kaleme alınmıştır. Filtreli Güzellik kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Filtreli Güzellik kitabın Postiga tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Filtreli Güzellik pdf oku, Filtreli Güzellik PDF yandex, Filtreli Güzellik PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Filtreli Güzellik PDF Oku

Arka Kapak Yazısı  

 

        Instagram’da, kadınların güzellik performansına dayanan günlük mesaileri uyandıkları an başlar; sokakta, direksiyon başında veya otobüs durağında yaptıkları filtreli paylaşımlarla da devam eder. Bu güzellik performansının ikonları olan güzellik kraliçeleri ve süper modeller, modern güzellik mitinin yalnızca gönüllü “militanları” değildirler. Aynı zamanda kadınları bedene hapseden güzellik endüstrisinin politikalarının da “mağdurları”dırlar.    

                                      
       Peki ama güzelliği tescillenmiş kadınlar bile neden kendilerini daha güzel görünmek için çaba sarf etmek zorunda hissederler? Kitabımızda bu soruyu taçlanmış güzellere sorduk. “Çünkü bütün kadınlara dayatıldığı gibi onlar da kendilerini kusurlu ve eksik hissediyorlar!”

       Neyse ki kadınlara kusursuzluğu vaat eden mobil güzelleştirme uygulamaları sayesinde ve “dolgulu dudak/yanak, kalın/kalkık kaş, aydınlık/gergin yüz, fit ve ince beden”den bir araya gelen imaj setiyle Instagram’da “dijital tanrıçalar” dönemi başladı! Dahası, yetişkin rol modellerine özenerek makyaj yapan, lüks ve marka giysiler içinde, “tween fenomenler” adıyla Instagram’da popülerleşen ufak kızlar için bütün bunlar ne ifade ediyor?

Çocukluğun yitirilişi…

Dr. Ebru Güzel ve Dr. Esra Cizmeci; iki eğitimli, bilinçli ve -evet!- güzel genç kadın araştırmacı, hem teoriye hem de çarpıcı somut örneklere dayanarak bizi bir kez daha bu hususta farkındalığa çağırıyorlar. Naomi Wolf’un dediği gibi, “zafer” öz-imgesine sahip çıkarak “ben güzelim” deyip dünyayı, gerçekten olduğumuz gibi görünmemizi olabilecek kılacak biçimde değiştirmeye cesaret eden kadınların olacak…

– Prof. Dr. Fatmagül Berktay İstanbul Üniversitesi SBF Siyaset Bilimi ve Kadın Çalışmaları Öğretim Üyesi – 

… kadının üstüne aldığı güzel görenme çabasından vazgeçmemesi nedendir? Sevgili Ebru Güzel ve Esra Cizmeci, öte yandan bu sorunun yanıtını bulmaya çalışırken, öte yandan da kadınları “yoran” hatta “tüketen”, “güzellik arayışı yolculuğunu” tarihsel bir zaman içinde analiz ediyor ve belki de okuyucuya anlamsız gibi görünende anlam bulmasını sağlamaya çabalıyorlar…

–  Prof. Dr. Mehmet Z. Sungur Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği Başkanı-Psikiyatrist Yazar – 

Fiziksel güzellik kadınların değerini artıran yahut azaltan bir özellik olduğu sürece, kadınlar bu yaklaşımın esiri olurlar. Ebru Güzel ve Esra Cizmeci, kitaplarında bizi güzellik tarihinde bir yolculuğa çıkararak ve bu hegemonyayı feminist yaklaşımların ışığında anlatarak Türkiye’deki feminist literatüre özgün bir katkıda yer alıyorlar.

-Prof. Dr. Yıldız Ecevit ODTÜ Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi – 

…Ebru Güzel ve Esra Cizmeci konuya harika bir yerden, güzelliğin hegemonyasının hüküm sürdüği sosyal platform platformu Instagram üzerinden güzellik kraliçeleri ve süper modeller örneklemiyle bakıyorlar. Haydi şimdi kaçamak bakışlarınızı kitaba yöneltin ve ruhunuzu eksik etmeden onu okuyun…

-Prof. Dr. Uğur Batı Okan Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Üyesi-Yazar – 

Yaşadığımız dünya Instagram fotoğraflarınden ibaret olsaydı, canları hiç sıkılmayan, hiç aç kalmayan, her gün dünyanın değişik bir köşesinde boy gösterebilen canlılar olurduk. Güzel ve Cizmeci de popüler kültür üreticilerinin bizlere dayattıkları güzellik anlayışının Instagram’da aldığı boyutu aktarıyorlar.

– Mehmet Y. Yılmaz Hürriyet Gazetesi-Köşe Yazarı – 

 

Yayın Yönetmeni: Gökay Türkyılmaz
Sayfa Tasarımı: Ceyda Çakıcı Baş
Kapak Tasarım: İsmail Doğan