1. Anasayfa
  2. Felsefe Kitapları

Felsefe Nasıl Yapılır? Pdf indir

Felsefe Nasıl Yapılır? Pdf indir
0

Felsefe Nasıl Yapılır? pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Felsefe Nasıl Yapılır? kitap ile ilgili özet bilgiler. Felsefe Nasıl Yapılır? kitabı yazar Niyazi Kahveci tarafından kaleme alınmıştır. Felsefe Nasıl Yapılır? kitabı 208 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 19,5 ebatında olan Felsefe Nasıl Yapılır? kitabın 1. Basım Doğu Kitabevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Felsefe Nasıl Yapılır? pdf oku, Felsefe Nasıl Yapılır? PDF yandex, Felsefe Nasıl Yapılır? PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Felsefe Nasıl Yapılır? PDF Oku

Ülkemizde felsefenin önemi ve tarihi üzerinde Türkçe yazılmış yeterince felsefi arkeolojik eser mevcuttur, fakat “felsefenin nasıl yapıldığına” dair Türkçe yazılmış eser pek yoktur. “Felsefe tarihi; felsefe değil, filozofların dedikodusunu yapmaktır.”

“İnsanlık” adı verilen varlığı filozoflar belirler. Filozofu olmayan toplumlar, ona dahil olamamış ve ona hizmet etmiyorlar olarak görülürler. “İnsanı doğadan ayıran ve kendi doğasını oluşturan “felsefe” anlayışıdır.” Eflatun

Türkiye’de çok felsefeci olmasına rağmen, filozof olan ve felsefe yapan neden yoktur? Felsefenin nasıl yapıldığının bilinmemesindendir. Felsefenin nasıl yapıldığını öğreten Türkçe kitap bulamadığım için bu kitabı yazdım. Önce kendim öğrenmek istiyorsanız. Sonra da, toplumuma bir katkıda bulunmak maksadıyla paylaşımı yaptım. 

“Felsefe yapmayanların işlerinde; el, ayak, ağız, para boyutu mevcuttur, kafa boyutu yoktur.”

Bir ülkede bilim yoksa felsefe olmadığındandır. Felsefe yoksa bilim olamayacaktır. Felsefe yoksateknoloji ve kapital da olmayacaktır.

“Felsefe, bilimin gittiği yolu açan dozerdir.”

Artık insanlığın bütün yaşamı, felsefi düşünme icatlarıyla dönmektedir. Felsefe yapmayan toplum,bağımsız olamaz, varlığını sürdüremez. “Kiralık felsefe ile bağımsızlık olmaz.”

“Artık toplumların asıl beka sorunu, felsefi ve bilimsel düşünme işlemi yapmamaktır.

“Söyledikleri veya düşündükleri şeyler, başkası tarafından yönlendirilenlerin dile getirdikleri veya düşündükleri üzerinde durmaya değmez.” J. Locke

Felsefe, toplumun kafa katmanıdır. Felsefesiz toplumlar, kafa katmanından yoksundurlar. Bu durumda, kendi vücutları üzerinde başkalarının kafasını taşıyan başsız (acephale) olurlar.

“En tehlikeli insan tipi; az anlayan, çok inanandır.” Anton Çehov (1860-1904)

Türkiye bugün; biri İslam aleminden, diğeri Batı dünyasından olmak üzere iki felsefenin tehdidi altındadır. Kendisinin özgün felsefesi yoktur. Çünkü filozofu yoktur. Bugün dahi ne antik ne de modern evsafta filozofunun olmaması sorgulanmalıdır.

Türkiye, bilimsel icatlar yapamıyorsa, temel nedeni, felsefenin yokluğudur. İcat yapmak istiyorsa, bir an önce “Felsefe Üniversitesi” kurmalıdır.