1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Doğunun ve Batının Büyük Sultanı: Alparslan Pdf indir

Doğunun ve Batının Büyük Sultanı: Alparslan Pdf indir
0

Doğunun ve Batının Büyük Sultanı: Alparslan pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Doğunun ve Batının Büyük Sultanı: Alparslan kitap ile ilgili özet bilgiler. Doğunun ve Batının Büyük Sultanı: Alparslan kitabı yazar Mustafa Alican tarafından kaleme alınmıştır. Doğunun ve Batının Büyük Sultanı: Alparslan kitabı 248 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Doğunun ve Batının Büyük Sultanı: Alparslan kitabın 1. Basım Timaş Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Doğunun ve Batının Büyük Sultanı: Alparslan pdf oku, Doğunun ve Batının Büyük Sultanı: Alparslan PDF yandex, Doğunun ve Batının Büyük Sultanı: Alparslan PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Doğunun ve Batının Büyük Sultanı: Alparslan PDF Oku

İslâm âleminin tıkanmışlık hali yaşadığı bir zamanda yaşanan Selçuklularla birlikte İslâm dünyası siyasî birliğini temin etmiş, Sünnî İslâm anlayışı toplumsal yaşamın merkezini oluşturmaya başlamış ve bir sonraki etapta Türklerin kudretli eliyle Hristiyan dünyasına galebe çalmıştır.

Selçukluların tarihî rolü, Malazgirt’te kazandıkları zaferle zirve noktasına erişmiş, Türk-İslâm tarihindeki belirleyici konumları bir anlamda mühür gibi tarihe kazınmıştır. Bu noktada, Stefan Zweig’ın ifadesiyle “insanlığın yıldızının parladığı an”da tarih sahnesine çıkan Sultan Alparslan’a müstakil bir parantez açılmalıdır. Bizans’ı dize getirip Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Sultan Alparslan, bunun yanı sıra İslâm tarihindeki tıkanmanın önünü de açan isimdir. Dokuz yıllık kısa saltanat zamanında, izlerini dokuz yüzyıl boyunca takip edebildiğimiz muazzam bir eser ortaya koyan Sultan Alparslan, tarihin kilidini açmış, “Gordion’un Düğümü”nü kesmiştir.

Selçuklu tarihi alanında yaptığı dikkat çekici çalışmalarla bilinen Mustafa Alican, Doğu’nun ve Batı’nın Büyük Sultanı Alparslan adını verdiği çalışmasında, akademik bir altyapıveyayanarak tarihin gördüğü en büyük hükümdarlardan birinin baş döndürücü hayat hikâyesini tek solukta okunacak roman tadında bir üslupla anlatıyor.