1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Cenup Güneşi Pdf indir

Cenup Güneşi Pdf indir
0

Cenup Güneşi pdf indir, Sanat Prestij türünde kaleme alınan Cenup Güneşi kitap ile ilgili özet bilgiler. Cenup Güneşi kitabı yazar Ahmet Güneştekin tarafından kaleme alınmıştır. Cenup Güneşi kitabı 23,5 x 26,5 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2017 ebatında olan Cenup Güneşi kitabın Ciltli Doğan Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Cenup Güneşi pdf oku, Cenup Güneşi PDF yandex, Cenup Güneşi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Cenup Güneşi PDF Oku

“Devasa bir hayali evrenin sınırlı bir yüzey üzerinde yoğunlaştırılması… Güneştekin’in resim dilindeki itici güç budur. Bu resimlerde perspektif yoktur, bunlar soyut resmin kaidelerina göre örgütlenmiş de değildir ve nihayet İslami minyatürlerindeki resim dilinin izini de sürmezler. Ve bu fotoğrafları, halı dokumacılığından bakır ve ahşap oymacılığına kadar hiçbir el sanatından hareket ederek anlayamayız. Tam da bundan dolayı kapı imgesi açıklayıcıdır: Bezeme, geometri ve hat sanatı, İslami mimarinin merkezi süsleme unsurlarıdır; bu unsurlar, mühim binaların cümle kapıları üzerinde yoğunlaşır. Bu kapılar, cennet ve sonsuzluk motifleriyle ilişkili olan büyülü bir güce sahiptir.”

Cenup Güneşi, Ahmet Güneştekin’in Güneydoğu Anadolu’nun Garzan kasabasında büyüyüp dünya çapında tanınan bir sanatçıya dönüşümünün izlerini sıra sıra sürüyor. Sanatçının öne çıkan eserleri ile bu eserlerin üzerine ünlü sanat eleştirmenlerinin yazdığı makaleleri bir araya getiren kitap, Güneştekin’in görsel dünyasının renklerini, ışığını, duygusunu, tekniğini ortaya koyan bir rehber niteliği taşıyor. Otodidakt sanatçının tarih, köken, mistisizm ve mitolojiyi harmanlayıp sanatın farklı disiplinlerinde ürettiği özgün eserlerin kapılarını açıyor…