Pdf Kitap Arşivi

Dionysos-Özgürlüğün Şarkısı Pdf indir

Dionysos-Özgürlüğün Şarkısı pdf indir, türünde kaleme alınan Dionysos-Özgürlüğün Şarkısı kitap ile ilgili özet bilgiler. Dionysos-Özgürlüğün Şarkısı kitabı yazar Bülent Akgezer tarafından kaleme alınmıştır. Dionysos-Özgürlüğün Şarkısı kitabı 13,5 x 19,5 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Dionysos-Özgürlüğün Şarkısı kitabın Yitik Ülke Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Dionysos-Özgürlüğün Şarkısı pdf oku, Dionysos-Özgürlüğün Şarkısı PDF yandex, Dionysos-Özgürlüğün Şarkısı PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Dionysos-Özgürlüğün Şarkısı PDF Oku

“Tenedos – Bozcaada” ve “Şarap: İklimin ve Tarihin Kızı” adlı kitapların yazarı Bülent Akgezer’den Dionysos üzerine hazırlanan kuvvetli bir kaynak kitap.

Tuhaf bir tanrıdır Dionysos. Bir ölümlüden doğmuştur. Tanrılar panteonuna geç katılmıştır. Diğer tanrılar gibi ambrosia yemez, nektar içmez, hatta onlarla birlikte Olympos’ta oturmaz bile. Bereket ve bolluğun, asmanın, üzümün, şarabın, coşkunun, esrimeyle kendinden geçmenin, taşkın hareketlerin, sırrın, sahne sanatları ve tiyatronun, eğlencenin hatta en ilkel erotizmin, dehşet dolu vahşi kurban eylemlerinin hâkim olduğu ayinlerin tanrısıdır. Bu yüzü ile doğanın ve bireylerin içinde görünmeyi yeğler.

Sıradan halk yığınları tarafından peşinden en fazla gidilendir. Belki en bi hayli beğeni alan değildir, ama intikamcı kişiliğine karşın en az korkulandır. Hâkim sınıfların endişe kaynağı, alt sınıfların yaşamın sıkıntılarını hafifletme nedenidir. Halk yığınlarının en fazla bağlandığıdır. Bu görünümüyle tam bir devrimcidir.

“Bir evin olsun, bir karın bir de öküzün, / Karını parayla satın al ki / Gereğinde yürüsün öküzün arkasından…” diye kadının sosyal ortamdaki yeri ile ilgili uyaran nasihatçilere karşın kadınlara özgür bireyler olduklarını hatırlatmış, onları düzenden koparıp doğanın kucağına atmıştır.

Elbette bu özgür ruhları hareketlendiren yalnızca şarap değildi. Asıl özgürlük ile esrime  halinin tam da kendisiydi tanrının yarattığı.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu