Pdf Kitap Arşivi

Devletin Kayıp Kitabı Pdf indir

Devletin Kayıp Kitabı pdf indir, Politika/Araştırma türünde kaleme alınan Devletin Kayıp Kitabı kitap ile ilgili özet bilgiler. Devletin Kayıp Kitabı kitabı yazar Ali İhsan Gürcihan tarafından kaleme alınmıştır. Devletin Kayıp Kitabı kitabı 2017 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 1. Basım ebatında olan Devletin Kayıp Kitabı kitabın Galeati tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Devletin Kayıp Kitabı pdf oku, Devletin Kayıp Kitabı PDF yandex, Devletin Kayıp Kitabı PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Devletin Kayıp Kitabı PDF Oku

“Bir mıh, bir nalı, bir nal, bir atı kurtarır.” atasözünü; “Bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da bir vatanı kurtarır.” şeklinde uzatabiliriz. Bu atasözü; bunun yanı sıra ülkelerin tarihlerindeki en ufak vakayı bile kurumsal ve ulusal hafızalarına nakşetmeleri gerektiğine dair bir vecizedir.

             Türkiye’nin PKK terörü ile mücadele tarihi, 1984 senesinin, bir ağustos akşamı mermisi bile olmayan Jandarma Erimiz Süleyman Aydın’ın Eruh’ta şehit edildiği o ilk günden bu yana ders alınacak binlerce vaka ile doludur.

             O ilk şehitten bugüne yaşanan acı olaylar ve tecrübelerden yeterli ders alamadığımız, etkin bir strateji, kurumsal ve ulusal bir hafıza ve siyaset oluşturamadığımız açıkça ortadadır.

             Bir binbaşı olarak Eruh’ta başlayan ilk günden; İran ve Suriye ile teröre karşı işbirliği için general olarak katıldığı görevlere kadar terörle mücadelenin bir çok katmanında yer almış olan Ali İhsan Gürcihan, bu kitabı ile devletin hafızasında kaybolan bazı gerçekleri günümüze taşımaya çalışıyor.

              Kitapta; “Aklında yalnızca ülkesinin geleceği olan bir subayın sahadaki tecrübelerini, Şemdinli’de Özal’a yapılan sunum sırasında koruculuk sisteminin tohumlarının nasıl atıldığını, her terör olayı sonrası; “Bölgede operasyonlara başlanmıştır.” açıklamasının ilerleyen zamanda önce “Geniş çaplı operasyonlara…“, bugün ise “Bölgede hava destekli geniş çaplı operasyonlara başlanmıştır.” tarzı beylik ve ezbere cümlelere nasıl dönüştüğünü…” okuyacaksınız.

               Hepsinin ötesinde 33 sene önce devletin çeşitli kademelerinde kullanılmak üzere yazılan ve PKK’nın, KDP-KYB- İKDP ile birlikte yaptığı planları açıklayan “Devletin Kayıp Kitabı”nın sayfaları içinde dolaşacak, bölgedeki gelişmelerin ve Barzani’nin ne yapmak istediğinin, bir sır olmadığına ve bunlar gibi bir çok vakaya şahit olacaksınız.

              Terörle karşılaşmada görevli asker ve polisin de Kerkük’teki referanduma karşı politika üretmeye çalışan siyasetçinin de destek alabileceği koca bir tarih mevcut bu devletin ve milletin hafızasında.

             Yeter ki unutmayalım… Geçmişi suçlayıp yargılamak yerine, yaşananlardan ders alalım…

              Bir solukta okuyacaksınız….  İyi okumalar diliyoruz…                                                                                                

                                                                                                                                                                

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu