Pdf Kitap Arşivi

Devlet Aklı-Modern Çağda Devlet Aklı Düşüncesi Pdf indir

Devlet Aklı-Modern Çağda Devlet Aklı Düşüncesi pdf indir, Politika/Araştırma türünde kaleme alınan Devlet Aklı-Modern Çağda Devlet Aklı Düşüncesi kitap ile ilgili özet bilgiler. Devlet Aklı-Modern Çağda Devlet Aklı Düşüncesi kitabı yazar Friedrich Meinecke tarafından kaleme alınmıştır. Devlet Aklı-Modern Çağda Devlet Aklı Düşüncesi kitabı 452 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 16 x 23 ebatında olan Devlet Aklı-Modern Çağda Devlet Aklı Düşüncesi kitabın 1. Basım alBaraka Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Devlet Aklı-Modern Çağda Devlet Aklı Düşüncesi pdf oku, Devlet Aklı-Modern Çağda Devlet Aklı Düşüncesi PDF yandex, Devlet Aklı-Modern Çağda Devlet Aklı Düşüncesi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Devlet Aklı-Modern Çağda Devlet Aklı Düşüncesi PDF Oku

Yönetimin merkezine kaçınılmaz olarak güç unsurunu koyan Meinecke, Devlet Aklı eserinde bu kavramı modern çağ öncesi düşünce tarihindeki izlerine de temas ederek ele alırken Machiavelli’yi milat olarak belirler. Çünkü ilk kez Machiavelli’yle birlikte, olan ve olması gereken içindeki ayrımda ilkinin lehine bir tavır alınmaktadır. Böylelikle Machiavelli, kendinden sonraki tüm siyaset düşüncesini de uğraştıran bir tartışmayı fitillemiştir. Temeli kamu yararı ve çıkar olan “devlet aklı” ahlaki gereklerle teraziye konmuş, olan’ı tespit etme cesaretini gösteren Machiavelli de sırf bu tavrından ötürü eleştiri oklarını üstüne çekmiştir.
Makyavelizmin Fransa, İtalya ve Almanya’da alımlanışındaki eleştirilerden Büyük Friedrich’e etkisine; Hobbes, Hegel ve Fichte gibi filozoflardan Ranke ve Treitschke gibi tarihbiliminde çığır açmış bilginlere kadar uzanan bir çizgide, düşünce tarihi yaklaşımının mimarlarından Meinecke devlet aklı kavramının tarihini, alanın köşe taşlarından sayılan bu çalışmasında müthiş bir üslupla okuyucuya aktarıyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu