1. Anasayfa
  2. Ders Kitapları

Deneyim ve Eğitim Pdf indir

Deneyim ve Eğitim Pdf indir
0

Deneyim ve Eğitim pdf indir, Üniversite Ders Kitapları türünde kaleme alınan Deneyim ve Eğitim kitap ile ilgili özet bilgiler. Deneyim ve Eğitim kitabı yazar John Dewey tarafından kaleme alınmıştır. Deneyim ve Eğitim kitabı sayfadan oluşmakta olup Türkçe ile basılmıştır. ebatında olan Deneyim ve Eğitim kitabın Odtü tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Deneyim ve Eğitim pdf oku, Deneyim ve Eğitim PDF yandex, Deneyim ve Eğitim PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Deneyim ve Eğitim PDF Oku

John Dewey yalnızca bir filozof olmayıp bunun yanı sıra eğitimin pratiğinden gelen bir düşünürdür. Eserlerinde ve düşüncelerinde okulun kalbinin öğretmen olduğunu, onların son derece donanımlı bir biçimde yetiştirilmesi gerektiğini vurgularken, şimdilerde de artık bir olmazsa olmaza dönüşen öğrenci odaklı eğitim sisteminin de ilk temellerini atmıştır.

John Dewey, diğer mühim kitabı “Demokrasi ve Eğitim”den hemen hemen 20 yıl sonra paylaşımı yaptığı “Deneyim ve Eğitim” adlı bu eserinde geleneksel ve ilerlemeci eğitim anlayışlarını derinlemesine tartışmış ve ne yeni ne de eski eğitim sisteminin deneyim felsefesine yer vermemesi sebebiyle yeterince sağlıklı olmadığı sonucuna varmıştır.

Atatürk 1924 senesinde kendisini Türk eğitim sistemini yeniden yapılandırmak için Türkiye’ye davet etmiş, o da büyük bir tatminiyetle gelmiştir. Türkiye’de kaldığı 2 aylık zaman zarfında gerek İstanbul gerekse diğer şehirlerdeki çeşitli okullarda incelemelerde bulunmuş, konferanslar vermiş, Atatürk’le çağdaş bir eğitimin nasıl olması gerektiği ile ilgiliki düşüncelerini paylaşmıştır.

Amerika’da Silikon Vadisi’ni oluşturan beyinlerin yetiştirildiği ve bugün de yürürlükte olan yapılandırıcı ve analitik eğitim-öğretim sistemin kurucusu olan John Dewey, yalnızca 20.yy’a değil kendisinden önceki dönemlere de eğitim felsefesine ve pratiğine getirdiği yeni yaklaşımlarla ışık tutmuştur.

Dili: Türkçe
Yayınevi: Odtü