1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Çam Bayramı Noel mi Nardugan mı? Pdf indir

Çam Bayramı Noel mi Nardugan mı? Pdf indir
0

Çam Bayramı Noel mi Nardugan mı? pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Çam Bayramı Noel mi Nardugan mı? kitap ile ilgili özet bilgiler. Çam Bayramı Noel mi Nardugan mı? kitabı yazar Muazzez İlmiye Çığ tarafından kaleme alınmıştır. Çam Bayramı Noel mi Nardugan mı? kitabı 48 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 19,5 ebatında olan Çam Bayramı Noel mi Nardugan mı? kitabın 1. Basım Kaynak Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Çam Bayramı Noel mi Nardugan mı? pdf oku, Çam Bayramı Noel mi Nardugan mı? PDF yandex, Çam Bayramı Noel mi Nardugan mı? PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Çam Bayramı Noel mi Nardugan mı? PDF Oku

Muazzez İlmiye Çığ, çocuklar için hazırladığı bu kitabında “Yılbaşı kutlamalarının” eski Türklerden ortaya çıktığını, aslının “Çam Bayramı” olduğunu ortaya koyuyor ve bu bayramın “Noel” olarak Hıristiyanlığa geçtiğini anlatıyor.

Eski bir Türk geleneği olan Nardugan Bayramı ile Noel Bayramı içindeki benzerlikleri sıralayan Çığ, yılbaşında çam ağacı süsleme geleneğinin kökeninde Türklerin “Hayat Ağacı”nın bulunduğunu belirtiyor. Yılbaşında çocuklara armağanler dağıtan Noel Baba’nın ilk görüldüğü yer de Türk mitolojisi.

“İşte, eski Türkler, Güneş’in yeniden doğuşunu bu Çam Bayramı ile kutluyorlarmış. Çam ağacının altına armağanler koyarak, iyi geçirdikleri bir yıl için tanrıya teşekkürlerini sunuyorlar, ağacın dallarına da ertesi yıl tanrıdan istekleri için adak bezleri bağlıyorlarmış.”