1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Paragone – Sanatların Karşılaştırılması – Kırmızı Kedi Klasikler Pdf indir

Paragone – Sanatların Karşılaştırılması  –  Kırmızı Kedi Klasikler Pdf indir
0

Paragone – Sanatların Karşılaştırılması – Kırmızı Kedi Klasikler pdf indir, Resim-Plastik Sanatlar türünde kaleme alınan Paragone – Sanatların Karşılaştırılması – Kırmızı Kedi Klasikler kitap ile ilgili özet bilgiler. Paragone – Sanatların Karşılaştırılması – Kırmızı Kedi Klasikler kitabı yazar Leonardo da Vinci tarafından kaleme alınmıştır. Paragone – Sanatların Karşılaştırılması – Kırmızı Kedi Klasikler kitabı 176 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 12,5 x 21 ebatında olan Paragone – Sanatların Karşılaştırılması – Kırmızı Kedi Klasikler kitabın 1. Basım Kırmızı Kedi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Paragone – Sanatların Karşılaştırılması – Kırmızı Kedi Klasikler pdf oku, Paragone – Sanatların Karşılaştırılması – Kırmızı Kedi Klasikler PDF yandex, Paragone – Sanatların Karşılaştırılması – Kırmızı Kedi Klasikler PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Paragone – Sanatların Karşılaştırılması – Kırmızı Kedi Klasikler PDF Oku

Yaşamı, yapıtları ve yazdıklarıyla sanat ve tarih sayfalarında özgün yerini alan Leonardo da Vinci ardında 7000 sayfalık yazı ve çizimlerden bir araya gelen notlar bırakmıştır. Da Vinci’nin ölümünden sonra öğrencisi Francesco Mezzi’nin, bu notlardan derlediği Resim Kitabı’nın ilk bölümü Paragone delle arti (Sanatların Karşılaştırılması) yahut kısaca Paragone (Karşılaştırma) adıyla bilinmektedir. Resim sanatının temelleri üzerine notlardan bir araya gelen bölümde Leonardo da Vinci, resim sanatını şiir, heykel ve müzikle karşı karşıya geldirır. Ressamın şair, heykelci ve müzisyen karşısındaki üstünlüğünü kelimelerine ekledikten sonra resmin bilim ve felsefeyle olan ilişkisini de ortaya koyar. Elinizdeki baskıda, özgün metinle Kemal Atakay’ın ustalıklı çevirisini karşılıklı sayfalarda okuyacaksınız.
 “Ressam, insanın aklına gelebilecek her şeyin efendisidir, çünkü ressam onu kendinden geçiren güzellikler görmeyi arzu ederse, bu güzellikleri yaratmak elindedir; keza insanı korkutan, maskaraca ve gülünç olan veya gerçekten acıma hissi uyandıran şeyler görmek isterse, bunların efendisi ve yaratıcısıdır.”