Pdf Kitap Arşivi

Bir Kadın Bir Ses Pdf indir

Bir Kadın Bir Ses pdf indir, Kadın türünde kaleme alınan Bir Kadın Bir Ses kitap ile ilgili özet bilgiler. Bir Kadın Bir Ses kitabı yazar Doğan Cüceloğlu tarafından kaleme alınmıştır. Bir Kadın Bir Ses kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2006 ile basılmıştır. ebatında olan Bir Kadın Bir Ses kitabın Remzi Kitabevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Bir Kadın Bir Ses pdf oku, Bir Kadın Bir Ses PDF yandex, Bir Kadın Bir Ses PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Bir Kadın Bir Ses PDF Oku

Bu kitapta bir kadın ve onun sesi var, ama anlatılan gerçek yaşam öyküsünün en mühim kahramanı bir erkek.
Saniye, Torosların bir köyünde büyüdü. Babasının gözüne girebilmek için ‘erkek gibi bir kız’ olması gerektiğini anladı ve kısa saçıyla, sert bakışıyla, asker gibi rap rap yürüyüşüyle onun takdirini kazandı.
Mehmet yakışıklı, tatlı dilli, kadınların dikkatini çekip onların gönlüne girmesini bilen biriydi ve ‘erkek gibi bir kız’ olan başı dik Saniye’den hoşlandı.
Saniye babasının gözüne girmek için erkek gibi bir kız olmasını öğrenmişti, ama kadın olmanın ne demek olduğunu hiç bilmiyordu; kimse kadın olmayı öğretmemişti. Neye uğradığını anlayamadan kendini evlenmiş buldu ve bi hayli çetrefil, karmaşık, acılarla dolu bir yaşam öyküsü başladı.
Evliliğinin dördüncü ayında kocasının pantolonunun cebinde genç bir kıza yazılmış bir aşk mektubu buldu ve fakat bir kadının gösterebileceği bir yaratıcılıkla bir komplo kurdu: kızın evini buldu, görücüymüş gibi kızın evine gitti ve kocasını oraya getirtti; önce hayret ardından öfkeden dona kalan Mehmet’in yüzüne kapıyı çarparak çıktı.
Bu yaşam öyküsü çetrefil, karmaşık ve acılarla dolu; bunun yanı sıra bu toplumun kadınlarının birçoğunun öyküsü.
Erkek karısını kendinden uzak tutmaya kararlı; mesafesindan, bilinmezliğinden ve yalnızlığından gelen bir sırrı var. Kadın onun iç dünyasına girmeye, onun can yoldaşı olmaya sürekli olarak çabalıyor. Acılarla dolu yalnız bir yolculuk; her ikisi için de süregiden yalnız bir yolculuk.
Saniye duygularını ve özlemlerini şiire döküyor. Sadece kendi için değil, bu ülkenin tüm kadınları için yazdığını düşünüyor. Otuz yılı aşkın evliliğinde adını bir kez bile duymuyor. ‘Acaba ben var mıyım?’ kuşkusuna kapılıyor.

Yoksam ben
Varmışım gibi
Canlıymışım gibi
Neden acıyor yüreğim
Yaş akıtıyor gözlerim.

Saniye Çelik’le konuşmamı adeta rahmetli annem benden istedi. Dinlediğimde, Saniye’nin acıları, yalnızlığı, içinin burukluğu annem Zehra’nın yaşamını anımsattı.
Ve bu kitap oluştu.

Sayfa Sayısı: 192

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Remzi Kitabevi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu