1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Türklerin Entelektüel Mirası Kutadgu Bilig: Devlet – Adalet – Kut – Töre Pdf indir

Türklerin Entelektüel Mirası Kutadgu Bilig: Devlet – Adalet – Kut – Töre Pdf indir
0

Türklerin Entelektüel Mirası Kutadgu Bilig: Devlet – Adalet – Kut – Töre pdf indir, türünde kaleme alınan Türklerin Entelektüel Mirası Kutadgu Bilig: Devlet – Adalet – Kut – Töre kitap ile ilgili özet bilgiler. Türklerin Entelektüel Mirası Kutadgu Bilig: Devlet – Adalet – Kut – Töre kitabı yazar Abdullah Kök tarafından kaleme alınmıştır. Türklerin Entelektüel Mirası Kutadgu Bilig: Devlet – Adalet – Kut – Töre kitabı 304 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 16 x 23,5 ebatında olan Türklerin Entelektüel Mirası Kutadgu Bilig: Devlet – Adalet – Kut – Töre kitabın 1. Basım Kesit Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Türklerin Entelektüel Mirası Kutadgu Bilig: Devlet – Adalet – Kut – Töre pdf oku, Türklerin Entelektüel Mirası Kutadgu Bilig: Devlet – Adalet – Kut – Töre PDF yandex, Türklerin Entelektüel Mirası Kutadgu Bilig: Devlet – Adalet – Kut – Töre PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Türklerin Entelektüel Mirası Kutadgu Bilig: Devlet – Adalet – Kut – Töre PDF Oku

İslâmî Dönem Türk Edebiyatı’nın ilk mühim telif eserlerinden olan Kutadgu Bilig, XI. yüzyıl Türkistan’ında çok kültürlü bir ortamda Türk kimlik ve düşüncesi ile yetişen Kuz Ordalı Yusuf tarafından yazılan Orhun’dan Kâşgar’a Türklerin dili, kültürü, tarihi ve devlet yönetim bilgisini içeren paha biçilmez kıymete sahip Türk mirası eserdir.

Kutadgu Bilig; devlet, adalet, kut, töre kavramları etrafında dünden bugüne aktarılan paha biçilmez kıymette değerler manzumesi numunesidir.

Kutadgu Bilig, insan yaşamına dair konuları içeren devlet, ordu, yönetim, dünya, toplum, meslekler ve insan kaynaklarını ele alan çok yönlü sosyal konulu bir eserdir.

Kutadgu Bilig, Türk toplum yapısını yansıtmasıyla da Türk millî kültürünün en temel kaynaklarındandır. Türklerin aile düzeni, sosyal yaşam ve geleneklerinin bunun yanında din, mitoloji, felsefe, devlet yönetimi gibi toplumsal konuları da içerir.

Yusuf’un kahramanları yitik bir yönetimi yeniden ayağa kaldıracak kudretli Türk kimlikli kahramanlardır. Kahramanlar Türk düşüncesinin kaynaklarını oluşturan Türk kültürünü ve kişiliğini temsil ederler.
Bu kitap, Türklerin nadide kültür mirası Kutadgu Bilig üzerine Abdullah Kök’ün hemen hemen 30 yıllık okuma, 15 yıllık ders ve 6 yıllık yazma tecrübesinin neticesi olarak Adalet, Devlet, Kut ve Töre kavramları ile ilgili kültür-dilbilim, sosyo-kültür dilbilim, mitik dilbilim, kültür tarihi metotları ile yazdığı özgün ve yetkin yazıların ürünüdür.