1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Turhan Valide Sultan Vakfiyesi Pdf indir

Turhan Valide Sultan Vakfiyesi Pdf indir
0

Turhan Valide Sultan Vakfiyesi pdf indir, Tarih Prestij türünde kaleme alınan Turhan Valide Sultan Vakfiyesi kitap ile ilgili özet bilgiler. Turhan Valide Sultan Vakfiyesi kitabı yazar Ahmet Arslantürk tarafından kaleme alınmıştır. Turhan Valide Sultan Vakfiyesi kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2013 ile basılmıştır. ebatında olan Turhan Valide Sultan Vakfiyesi kitabın Okur Kitaplığı tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Turhan Valide Sultan Vakfiyesi pdf oku, Turhan Valide Sultan Vakfiyesi PDF yandex, Turhan Valide Sultan Vakfiyesi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Turhan Valide Sultan Vakfiyesi PDF Oku

Osmanlı tarihinde padişah anneleri içinde ön plana çıkan ve “Kadınlar Saltanatı” olarak ifade edilen zamandaki en mühim şahsiyetlerden biri Hatice Turhan Sultan’dır. Turhan Sultan, ufak yaşta tahta geçen oğlunun padişahlığının ilk senelerında devleti yöneten bir ‘padişah vekili’ konumunda olmuştur. Lakin onun tanınırlığının esas sebebi; inşa ettirmeye muktedir olduğu İstanbul Eminönü’ndeki Yeni Cami’dir. Selefi valide sultanlar gibi hayır işlerinde ve vakıf kurmada etkin faaliyet gösteren Turhan Sultan, önceki valide sultanlardan farklı olarak yalnızca dinî müesseseler inşa ettirmemiş, devletin sıkıntı içinde bulunduğu bir zamanda Çanakkale Boğazı’na savunma amaçlı karşılıklı iki kale de yaptırmıştır. Bu suretle kendisinin siyasî rolü ve kudreti, yalnızca oğlunun ilk senelerında devleti idare etmesiyle değil bina ettirmiş olduğu kalelerle de inşa edilmiştir.

Elinizdeki çalışmada Hatice Turhan Sultan’ın yaptırmış olduğu ve hâlen İstanbul’u süsleyen Yeni Cami ile Çanakkale’deki kalelerin (Seddü’l-bahir ve Kale-i Sultâniyye) tapu senedi hükmündeki vakfiyesi incelenmektedir. Turhan Valide Sultan Vakfiyesi, Osmanlı kitap sanatları yönünden da mühim bir örnek teşkil etmektedir. Gerek cildi, gerek tezhibi ve gerekse hattı ayrı incelemelere konu olabilecek vakfiyenin, tıpkıbasımı ve metni eşliğinde kısa bir tanıtımı elinizdeki kitabın içeriğini oluşturmaktadır.

Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2013

Dili: Türkçe
Yayınevi: Okur Kitaplığı