1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Esnek Hesaplama Pdf indir

Esnek Hesaplama Pdf indir
0

Esnek Hesaplama pdf indir, Mühendislik türünde kaleme alınan Esnek Hesaplama kitap ile ilgili özet bilgiler. Esnek Hesaplama kitabı yazar Bahadır Karasulu tarafından kaleme alınmıştır. Esnek Hesaplama kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2015 ile basılmıştır. ebatında olan Esnek Hesaplama kitabın Nobel Akademik Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Esnek Hesaplama pdf oku, Esnek Hesaplama PDF yandex, Esnek Hesaplama PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Esnek Hesaplama PDF Oku

Yapay zekâ, insan zekâsına makineler üzerinden insana benzer bir biçimde düşünecek ve davranacak biçimde öykünmeyi hedeflemektedir.

Bu kavram, literatürde “zeki makinelerin oluşturulması için bilim ve mühendislik” olarak ifade edilmiştir. Hesaplamalı zekâ ise yapay zekâ’nın farklılaşmış bir halidir ve yapay sinir hücreleri, bulanık sistemler, evrimsel hesaplama ve bunların sinerjik kombinasyonları gibi eniyileme teknikleri ile sezgisel algoritmaların kombinasyonunu temel almaktadır. Temelde yukarıda anılan hesapsal araçları belirli bir sinerji oluşturmak için bir araya getirmeye çabalayan yaklaşımlar literatürde bolca mevcuttur. Esnek hesaplama aslında gitgide daha çok rağbet gören bu sinerjik yaklaşımın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Gerçek hayat problemlerine alternatif çözümler üretmek adına bu sinerjinin tesis edilmesini kendine ana uğraş konusu olarak edinmiştir. Karmaşık problemlerin çözülebilmesi ve karar verme gibi konularda hem bir çok değişik bileşenden bir araya gelen melez sistemlerin tasarlanması hem de her melez sistemin evrensel olarak her problem çeşidini çözemeyeceği gerçeğinin göz önüne alınması gerekir.

Kitap kapsayıcı ve sistematik bir literatür incelemesi sunmasının bunun yanında, alakalı konularda lisans ve lisansüstü öğrencilerinin ve melez zeki sistemler alanına yeni giriş yapan araştırmacıların çeşitli düzeylerde faydalanabileceği algoritmik yaklaşımları, teknikleri, çeşitli örnek durum ve çalışmaları da içermektedir. Kitap genelden özele gidilmesi formasyonunu takip ettiği için ilk kez yapay zekâ, hesaplamalı zekâ, esnek hesaplama konularının ayrıntı kısmına değinerek gerekli bilimsel altyapıyı oluşturmakta, ardından melez zeki sistemlerin sistematik olarak sınıflandırılmasına geçmektedir. Bu sınıflandırma uygun örnekler ile desteklenerek okuyucuya genel bir perspektiften konuya bakma imkânı sağlanılması düşünülmüştür. Bu kitap okuyucuya temel düzeyde bilgi kazandırmayı hedeflemektedir. Kitapta bahsi geçen çeşitli teknik ve metotların verilen duruma uygun bir örnek teşkil edeceği düşünülenleri için kaba kod (pseudo-code) örneklere de kitapta yer verilmiştir.

Kitabın yazarı, Bahadır Karasulu, Kocaeli Üniversitesi Fizik Bölümünden 2003 senesinde Lisansını, Maltepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden 2006 senesinde Yüksek Lisansını ve Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden 2010 senesinde Doktorasını almıştır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde 2011 senesinde Yardımcı Doçent olarak vazifeye başlamış, 2015 senesinde Doçent ünvanı almıştır. Yazar, Springer Verlag Yayınevi tarafından 2013 senesinde yayımlanan “Performance Evaluation Software: Moving Object Detection and Tracking in Videos” isimli kitabın yazarlarından biri olma özelliğini taşır. Yazarın, yapay zekâ, eniyileme, esnek hesaplama, görüntü işleme, video işleme ve benzetim bilim alanlarında birden çok ülkeler arası ve ulusal yayını çeşitli bilimsel dergilerde yayımlanmıştır.

Sayfa Sayısı: 420

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Nobel Akademik Yayıncılık