1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Bozkırın Kağanlıkları Pdf indir

Bozkırın Kağanlıkları Pdf indir
0

Bozkırın Kağanlıkları pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Bozkırın Kağanlıkları kitap ile ilgili özet bilgiler. Bozkırın Kağanlıkları kitabı yazar Ahmet Taşağıl tarafından kaleme alınmıştır. Bozkırın Kağanlıkları kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Bozkırın Kağanlıkları kitabın Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Bozkırın Kağanlıkları pdf oku, Bozkırın Kağanlıkları PDF yandex, Bozkırın Kağanlıkları PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Bozkırın Kağanlıkları PDF Oku

Hayatlarını sürdürebilmek için tarih boyunca yer değiştirmekten asla kaçınmamış olan Türkler, bozkır ikliminin sert koşullarıyla da mücadele edebilmişlerdir. Ormanlar, bozkırlar ve su boyları Türkler için yurt edinilecek yerler olmuştur. Eski Çin kaynakları ve arkeolojik verilere göre M.Ö. 3 binlerden bu yana tarih sahnesine çıkan Türkler, atlarını evcilleştirerek ve demir işleyerek nesilden nesile, iklimden iklime yok olmadan varlıklarını korumayı başarmışlardır.

Zorlu yaşam şartlarına rağmen Türkler uçsuz bucaksız bir coğrafya boyunca sayısız siyasi kuruluş görülmektedirmış, bu kuruluşlar gelişmiş, yükselmiş ve zamanı geldiğinde yıkılmıştır. Kadim Türk tarihinin eski devirlerine dair eşsiz çalışmalar ortaya koymuş olan Ahmet Taşağıl, bu kez İslam öncesi zamandaki Orta Asya Türklerinde derin izler bırakmış Hunların, Tabgaçların, Gök Türklerin ve Uygurların kağanlıklarını anlatıyor. Kuruluşlarından bu yana devlet politikalarını, yaşam şekillerini, kültür faaliyetlerini ve diğer siyasi yapılarla olan irtibatlarını izliyor. Türk tarihinin en mühim figürlerini değerlendiriyor, onların bilinmeyen taraflarını gün yüzüne çıkarıyor.

Orta Asya’nın doğusunda Moğolistan yaylalarında ve ağırlıklı olarak Ötüken bölgesinde git gide artan dört büyük kağanlık, bozkırların derinliklerinde birbirinin devamı gibi aynı model üzerinde yükselmişlerdir. Hun ve Gök Türk devlet modelleri ile uygulamaları, Çin kaynaklarının da desteklediği gibi birbirinin devamı gibidirler. Aralarındaki değişikliklar ise hem tarihçilerin hem de tarih severlerin ilgisini yoğun biçimde çekmeye devam ediyordir. Kısa olaraksı bilge, savaşçı, korkusuz, sadık ve teşkilatçı Türklerin tarihine ilgi duyan herkes, onları bozkırların macera dolu sayfalarında bulmaktadır.

Bozkırın Kağanlıkları: Hunlar, Tabgaçlar, Göktürkler, Uygurlar, bozkır Türklerini tüm sırrıyle meraklılarına sunuyor, sayfaların içinden nal sesleri duyuluyor…