1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Şehirler ve Yapılar Pdf indir

Şehirler ve Yapılar Pdf indir
0

Şehirler ve Yapılar pdf indir, Mimari türünde kaleme alınan Şehirler ve Yapılar kitap ile ilgili özet bilgiler. Şehirler ve Yapılar kitabı yazar Steen Eiler Rasmussen tarafından kaleme alınmıştır. Şehirler ve Yapılar kitabı 208 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 15 x 23,5 ebatında olan Şehirler ve Yapılar kitabın 1. Basım Arketon Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Şehirler ve Yapılar pdf oku, Şehirler ve Yapılar PDF yandex, Şehirler ve Yapılar PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Şehirler ve Yapılar PDF Oku

Aykut Köksal’ın genel yayın yönetmenliğinde, Pınar Gökbayrak’ın editörlüğünde yayımlanan kitabı Türkçe’ye Deniz Özden aktardı. Rasmussen’in kaleminden çıkma çizimlerle mimarlık literatüründe ayrı bir yere sahip olan “Şehirler ve Yapılar”, yalnızca mimar ve şehircilere değil, kültür tarihiyle ilgilenen herkese sesleniyor. Ele aldığı konuları bir deneme özgürlüğü ve lezzetiyle işleyen yazar, okurlarına, keyifle okunan bir temel kitap sunuyor.

Rasmussen, kitaba yazdığı önsözde şöyle diyor: “Herhangi bir sokaktaki olağanüstü bir ev, ilgiyi hemen üzerine çeker ama sokağın bütünü ile ilgili hiçbir izlenim akılda kalmaz. Belirli bir ayrıntıyı fark etmek basittir, fakat tam aksine ne kadar basit olsa da bütünü kavramak bi hayli zordur. Çoğu insanın doğal gördüğü, bütünden kopuk ayrıntılara olan ilgiyi, yapılan okumalar daha da kışkırtır. Tarihsel üsluplar üzerine sayısız kitap yazılmıştır.

Bu kitaplar farklı zamanlardaki üretimlerin ufak ve önemsiz gözüken özelliklerle nasıl birbirinden ayrıldığını gösterir. Mimarlığı tanımlama ve sınıflandırma becerisi, seyahat ederken genelde işe yarar; görülmesi gereken her bir esere dikkat çeken gezi rehberleri mevcuttur. Böylesi rehberler bir gezginin hayran olması gereken tüm yapıları da sıralar. Lakin bu gezginler şehirlerin kendisinde, sanat eserlerinin bulunduğu müze bölümlerinde gördüklerinden daha fazlasını görmezler.

Elinizdeki kitap okura, kentlerin belirli ideallere işaret eden varoluşlarını göstermeye çalıştı. Böylelikle, anıtlar ve yapılar sıra sıra bir bütünün parçası halini aldıler. Buradaki şehirler, belirli bir yöntemle yahut benzer biçimde ele alınmadılar. Kitabın bölümleri, işlenen konular kadar çeşitli, çünkü dünya çapında birbiriyle özdeş iki şehir bile yoktur. Bazı durumlarda, aynı koşullar altında ve aynı nedenlerden bir araya gelen ortak özellikleri gözlemlemekle çok şey öğrenilebilirken, kimilerinde kendine özgü gelişimin izlerini araştırmak gerekir.

Kitabın amacı, şehircilik ve mimarlık tarihinin sistemli bir sunumundansa, yazarın çalışmaktan keyif aldığını hissettiği, şehirler ve yapılarla alakalı konuları, belirli bir kurala bağlı olmadan anlattığı bölümler aracılığıyla toplamaktı. Kitabın, tıpkı tümüyle yeni şeyler keşfettiğimiz, eski, tanıdık şeylerde şimdi yeni bir anlam bulduğumuz bir seyahatte olduğu gibi, alakalı okuyucuya yeni bir izlenim bırakacağını bekliyoruz.”