Pdf Kitap Arşivi

Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür Pdf indir

Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür pdf indir, Sanat Prestij türünde kaleme alınan Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür kitap ile ilgili özet bilgiler. Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür kitabı yazar Metin And tarafından kaleme alınmıştır. Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür kitabı 599 sayfadan oluşmakta olup Kuşe ile basılmıştır. 23 x 28 ebatında olan Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür kitabın 1. Basım Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür pdf oku, Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür PDF yandex, Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür PDF Oku

Yapı Kredi Yayınları, 2002 senesinden beri Metin And’ın kitaplarını farklı tasarım, gözden geçirilmiş içerik ve kullanışlı dizinlerle yeniden yayımlıyor.

2008 senesinde yitirdiğimiz Metin And’ın, Türk tiyatro tarihi ve geleneksel gösterim sanatları, şenlikler ve illüzyon sanatı yanında Osmanlı miyatürünün tarihi, konuları ve ustaları yönünden dünyaya tanıtılmasında da elli yılı aşkın bir süre konferans, bildiri, seminer çalışması, makale ve kitaplarıyla hizmet ve katkıları büyük olmuştur. Kırk Gün Kırk Gece (1959) ile başlayıp Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür (2002) ile son bulan Türkçe ve değişik dillerde yayımlanmış on kadar kitabı mevcuttur. Bir saray sanatı olan minyatürün gerçeklerden kopuk bir sanat dalı değil bireyler, şehirler, yapılar ve gündelik hayat yönünden bi hayli gerçekçi bir uygulama olduğunun bilinmesinda onun çalışmalarının da payı büyük olmuştur.

Esas itibariyle yazma eserlerin süslenmesinde, yani eski kitap sanatlarından biri olarak ele alındığında da Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür’de ayrıntılı bir biçimde ortaya konulduğu gibi asıl muhatap padişah veya mühim devlet adamlarıdır. Her bakımdan yüksek maliyetlerle ortaya konulan minyatürlü yazmalar, Hazine’de korunan, savaş sırasında ganimet olarak gele geçtiğinde padişahlarca, kumandanlarca ilgilenilen müthiş eserlerdir. Yazma kitapların alakalı sayfalarını süsleyen minyatürlerin gerçek hayattan kopuk resimler olmadığını çok önceden fark eden Metin And, tarih ve kültür incelemelerinın kaynağı olarak bu malzemeden de yararlanılacağının güzel emsallarini vermiştir: 16. Yüzyılda İstanbul. Kent-Saray-Günlük Yaşam (1994), Minyatürlerle Osmanlı-İslâm Mitologyası (1998), 40 Gün 40 Gece. Osmanlı Düğünleri-Şenlikleri-Geçit Alayları (2000) ve Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür (2002).

Okunacak, bakılacak, kaynak olarak kullanılacak bir eser olan Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür, bu sanatın Osmanlılarda geçirdiği evreleri; bir saray sanatı oluşunun mekân,teknik ve yöntem yönünden değerlendirilmesi; portreler, padişah yaşamları, Saray, şenlikler, edebî eserler, dinsel konular, doğa ve kent görünümleri, bilimsel ve ansiklopedik konular, kuşlar – hayvanlar – yaratıklar ve bitkiler dünyası, kadınlarla erkekler gibi başlıklar altında hazırlanmış ayrıntılı bir Albüm’den oluşuyor. Ayrı bir cilt olarak yayımlandığında Çarşı Ressamları’yla tamamlanacak bir görsel şölen…

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu