1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Modernizm Ve Ulusun İnşası Pdf indir

Modernizm Ve Ulusun İnşası Pdf indir
0

Modernizm Ve Ulusun İnşası pdf indir, Mimari türünde kaleme alınan Modernizm Ve Ulusun İnşası kitap ile ilgili özet bilgiler. Modernizm Ve Ulusun İnşası kitabı yazar Sibel Bozdoğan tarafından kaleme alınmıştır. Modernizm Ve Ulusun İnşası kitabı sayfadan oluşmakta olup ile basılmıştır. ebatında olan Modernizm Ve Ulusun İnşası kitabın Metis Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Modernizm Ve Ulusun İnşası pdf oku, Modernizm Ve Ulusun İnşası PDF yandex, Modernizm Ve Ulusun İnşası PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Modernizm Ve Ulusun İnşası PDF Oku

Mimarlık tarihçisi Sibel Bozdoğan, 1908’deki Meşrutiyetin ilanından Kemalist tek parti iktidarının 1950’de sona erişini kadar modern Türk mimarisinin kültürel tarihini ve Avrupa modernizmiyle bağlantılarını anlatıyor. Resmi propaganda yayınların, mimarlık meslek dergilerini ve zamanın popüler yayınlarını esas alan Bozdoğan, geniş bir siyasi, tarihi ve ideolojik bağlam içinde Türk mimari kültürüne bakıyor; modern mimarinin -özellikle temsili nitelikteki kamu binaları ve idealleştirilmiş modern ev formuyla- nasıl Cumhuriyet inkılabının başlıca görsel ifadesi halini aldığini gösteriyor ve Türk mimarlarının modern formları rasyonel ve bilimsel zeminde meşrulaştırma ve Türk yapı gelenekleriyle uyumluluklarının gösterme suretiyle bu formları ‘millileştirme’ girişimlerini emsallariyle sergiliyor.

Türkiye’nin modernlik projesinin bir çok açıdan eleştirel bir biçimde yeniden değerlendirildiği şimdilerde, Kemalizmin mimari mirasının böyle kapsamlı biçimde incelenmesi son derece yerinde ve kışkırtıcı… Sosyal tarih ile mekan örgütlenmesi içindeki ilişkileri zevkle okunan bir anlatımla veren bu güzel kitap, yalnızca mimarlık öğrenci ve araştırmacıları için değil, bütün sosyal ve beşeri bilimler için son derece enteresan bir kitap.

Sayfa Sayısı: 367

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık