1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Karikatürlerle Oryantalizm Pdf indir

Karikatürlerle Oryantalizm Pdf indir
0

Karikatürlerle Oryantalizm pdf indir, Karikatür türünde kaleme alınan Karikatürlerle Oryantalizm kitap ile ilgili özet bilgiler. Karikatürlerle Oryantalizm kitabı yazar Necmettin Alkan tarafından kaleme alınmıştır. Karikatürlerle Oryantalizm kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2015 ile basılmıştır. ebatında olan Karikatürlerle Oryantalizm kitabın Selis Kitaplar tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Karikatürlerle Oryantalizm pdf oku, Karikatürlerle Oryantalizm PDF yandex, Karikatürlerle Oryantalizm PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Karikatürlerle Oryantalizm PDF Oku

Karikatürler yalnızca güldürmeyi amacında olan görsel metinler değildir. Aynı zamanda bireylerin bilinçaltını görülmektediran bir tür olarak düşünüldüğünde karikatürlerin günlük hayata ve siyasete dair verdiği bilgiler de yadsınamaz. “Karikatürlerle Oryantalizm” kitabı da alışılagelmiş tarih kitaplarının verdiği kuru ve sıkıcı tarih bilgisinin aksine Avrupalı karikatüristlerce çizilmiş canlı ve hareketli karikatürler yardımıyla yaşayan bir tarih algısı oluşturuyor.

1876-1909 senelerı içinde çizilmiş karikatürler hem Sultan II. Abdülhamid devrinin hem de Türk-Müslüman olgusunun Avrupalıların gözünden nasıl görüldüğü ile alakalı mühim bilgiler veriyor. Özellikle İngiltere, Fransa ve Rusya çarkında Osmanlı Devleti’nin politik ve hukukî varlığını sürdürmesinin mizahî ve biraz da ironik anlatımı dikkat çeker. Tahrif edilmiş bir İslâm ve geri kalmış, barbar ve keyfine düşkün Osmanlı kimliği, “oryantalist bakışın” ne denli olumsuzlama yönünde oluşturulduğunu da açıkça gösteriyor. Oryantalist bakış açısının temelinde ise ne yazık ki “ötekileştirme ve önyargı” yer alıyor. Böylelikle “oryantalizmin” edinilen bilgiler yoluyla değil, oluşturulan klişeleşmiş yargılarla bir inceleme alanı halini aldıği anlaşılabilir. “Karikatürlerle Oryantalizm” kitabının yapmaya çalıştığı tam da bu noktada karikatürlerdeki figürler ile bu klişeleri açıklamak ve anlamlandırmaktır.

Bu kitap son senelerda hem Türkiye’de hem de dünya çapında yaşadığımız enteresan deneyimlere ve olaylara tarih perspektifinden değişik bir bakış açısı sunuyor.

Sayfa Sayısı: 376

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Selis Kitaplar