Pdf Kitap Arşivi

Hayvanların Ne Kadar Zeki Olduğunu Anlayacak Kadar Zeki Miyiz? Pdf indir

Hayvanların Ne Kadar Zeki Olduğunu Anlayacak Kadar Zeki Miyiz? pdf indir, Popüler Bilim türünde kaleme alınan Hayvanların Ne Kadar Zeki Olduğunu Anlayacak Kadar Zeki Miyiz? kitap ile ilgili özet bilgiler. Hayvanların Ne Kadar Zeki Olduğunu Anlayacak Kadar Zeki Miyiz? kitabı yazar Frans De Waal tarafından kaleme alınmıştır. Hayvanların Ne Kadar Zeki Olduğunu Anlayacak Kadar Zeki Miyiz? kitabı 13 x 19,5 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2017 ebatında olan Hayvanların Ne Kadar Zeki Olduğunu Anlayacak Kadar Zeki Miyiz? kitabın Metis Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Hayvanların Ne Kadar Zeki Olduğunu Anlayacak Kadar Zeki Miyiz? pdf oku, Hayvanların Ne Kadar Zeki Olduğunu Anlayacak Kadar Zeki Miyiz? PDF yandex, Hayvanların Ne Kadar Zeki Olduğunu Anlayacak Kadar Zeki Miyiz? PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Hayvanların Ne Kadar Zeki Olduğunu Anlayacak Kadar Zeki Miyiz? PDF Oku

“İnsanlar neden hayvan zekâsını küçümsemeye bu kadar hevesli? Kendimiz söz konusuyken hiç sorgulamadan kabul ettiğimiz becerileri hayvanlar söz konusu olduğunda sürekli olarak reddediyoruz. Bunun ardında ne var? Diğer türlerin hangi zihinsel düzeyde işlediğini bulmaya çalışırken, esas zorluk yalnızca hayvanlardan değil bunun yanı sıra bizim kendimizden de kaynaklanıyor. Hayvanların belli bir tür zekâya, özellikle de kendimizde takdir ettiğimiz türden bir zekâya sahip olup olmadıklarını sormadan önce üstesinden gelmemiz gereken, bu olasılığı düşünmemize bile karşı çıkan içsel direncimizdir.”

Son senelerda hayvanların bilme yetisi hususunda yapılan araştırmalar, insan zihnini hayvan zihninden fazla ayrı, “özel” bir yere koyma eğilimimizi gözden geçirmemize neden oluyor. Ahtapotların alet kullandığını, daha iyi bir yiyecek geleceğini bildiklerinde karga ve kuzgunların önlerindeki yiyeceği yemeden dakikalarca bekleyebildiğini, şempanzelerin müthiş hafızalarıyla insanlara parmak ısırttığını gösteren bu araştırmalar hayvanların sandığımızdan çok daha zeki, yaratıcı ve kavrayışlı olduğuna işaret ediyor.

Hayvanlarla alakalı çalışmalarda insanmerkezci yaklaşımın değişmesinde mühim bir rol oynayan Hollandalı primatolog Frans de Waal kargalar, yunuslar, papağanlar, koyunlar, eşekarıları, yarasalar, balinalar ve tabi ki primatlarla alakalı son araştırmalardan faydalanarak hayvan zekâsının gerçek boyutlarını keşfe çıkıyor. İnsanların en tepede olduğu bir bilişsel hiyerarşiyi reddeden de Waal, onun yerine insan dahil her hayvanın kendine özgü zekâ, yeti ve kabiliyetleriyle değerlendirilip takdir edildiği daha objektif bir model öneriyor.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu